Advertisement

Gösterge endeksteki fiyat dalgalanmalarının 2010'dan bu yana en yükseğine çıkmasıyla Çin Borsası 3 gündür ilk kez düşüş kaydetti. Likör ve teknoloji hisseleri değer kaybederken, kömür ve emlak şirketleri primlendi.

Luzhou Laojiao Co., UBS AG'nin liköt fiyatlarının daha fazla düşeceğini söylemesinin ardından temel tükettim maddeleri arasınaki kayıplara öncülük etti. China Shenhua Energy Co. ve China Coal Energy Co., enerji hisseleri grubunun sektörler arasındaki en iyi performansı sergilemesine öncülük etti. Çin'de bugün açıklanan veriler doğrudan yabancı yatırımın geçtiğimiz ay yüzde 20 yükselerek beklentinin üzerinde geldi. China Vanke Co., Xinhua Haber Ajansı'nın hükümetin imarcılar arasındaki yeniden finansman yasağını kaldıracağını yazmasının ardından China Vanke Co. kayıplarını sildi.

Şanghay Bileşik Endeksi erken saatlerde yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 0.3 kayıpla 2,060.02 puana geriledi. Endeksin 30 günlük volatilitesi dün 26.7 ile Aralık 2010'dan bu yana en yükseğine işaret etti. İşlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 11 üzerindeydi.

Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, yatırımcıların hükümetin ekonomik yavaşlamanın ikinci yarısında devam etmesini önlemeyi başarıp başaramayacağı konusunda görüş ayrılığı yaşadığını belirterek, işlemlerin oynak olduğuna dikkat çekti.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 kayopla 2,302.89 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.5 yukarıda kapandı.