Advertisement

(19:10'da güncellendi)

Avrupa hisseleri Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin varlık alım hızının önceden belirlenmediğini açıklamasının ardından son bir haftadan uzun sürenin en sert düşüşünden toparlandı ve günü düne göre yukarıda tamamladı.

BHP Billiton Ltd. çeyrek dönemlik üretiminin arttığını söylemesiyle yüzde 2 yükseldi. Thomas Cook Group Plc. ise hisselerinin UBS AG tarafından tavsiye edilmesiyle yüzde 2.7 ilerledi. Unilever, Credit Suisse AG'nin şirket hisselerine yönelik notunu düşürmesiyle yüzde 1.6 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselişle günü 297.04 puandan kapanırken, erken saatlerdeki yüzde 0.6'lık kayıpları da sildi. Gösterge endeks dün son 6 haftanın en yüksek seviyesinden düşüşe geçmişti. Endeks bu yıl şu ana kadar yüzde 6.2 ralli gerçekleştirdi.

Londra'da bulunan Coutts & Co. küresel hisse stratejisti James Butterfill, "Piyasalar bu hafta Fed'e kilitlendi ve beklentiler de varlık alımında azalmanın Eylül ayı itibariyle başlaması. Asıl soru ise şu; eğer Bernanke azaltmaya giderse bunu nasıl yapacak?"

Stoxx 600'de işlem gören hisselerin el değiştirme hacmi bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 17 altında gerçekleşti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, bugün Kongre'de başlayacağı iki günlük konuşmasının metninde bankanın varlık alım programının "önceden belirlenmiş bir doğrultuda" ilerlemediğini ve ekonomik şartlara bağlı olarak daha çabuk daraltılabileceğini veya genişletilebileceğini dile getirdi.

(19:10'da güncellendi)