Advertisement

Alman Deutsche Bank AG'nin CEO Yardımcısı Anshu Jain, Çinli politika yapıcıların yerel tüketimi destekleyerek, ülkenin altyapı harcamalarına bağımlılığını azaltmaya yönelik hamlelerinin bazı riskler arz ettiğini belirtti.

Adımların uzun vadede doğru strateji olduğunu söyleyen Jain, "Eğer hâlâ Çin'de yakından izlenmesi gereken bir şey varsa, o da altyapı harcamalarından değişim uygulamaları olduğunu söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün acil teşvik planlarına ilişkin bir detay vermeden büyümenin çok fazla yavaşlamasına izin vermeyeceğini söyledi. Çin'de fabrika üretimi ve sabit getirili varlık yatırımlarının zayıflamasıyla büyüme ikinci çeyrekte yavaşlayarak, hükümetin büyüme hedefini kaçırma risklerini artırdı.

Yöneticilerin kendilerini endişelendirecek sinyaller gördüğünü, bu nedenle düzenleme yaptıklarını söyleyen Jain, "Bizim tarafımızdan baktığımızda, sonunda iyimseriz. Bu hamleler düzenli bir sonuca götürecek" yorumunda bulundu.

Avrupa'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın, Çin ve Hindistan'daki yavaşlamaya rağmen Asya'daki büyüme konusuna pozitif yaklaştığını belirten Jain, bankanın bölgede varlık yönetimi operasyonunu inşa etmeyi ve aynı zamanda ticari bankacılık müşterilerini artırmayı hedeflediğini söyledi.