Advertisement

Fed Başkanı Bernanke bugünkü konuşmasında varlık alımlarının azaltılmasını, Fed'in politika faizlerini artıracağının habercisi olmadığı mesajını aktarmaya çalışacak.

Bernanke, ekonomik büyümenin Fed'in tahminleri dahilinde olacağını varsayarak, merkez bankasının yılın ilerleyen zamanlarında 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğini söyledi. Aynı zamanda politika yapıcıların tahmimnleri de federal fon oranının Bernanke'nin 31 Ocak'ta görevinin sonlanmasının çok sonrası bir tarihe karşılık gelen 2015'e kadar artmayacağına işaret etti.

Fed'in çift taraflı mesajının devam edeceğini söyleyen Barclays Plc'nin kıdemli ABD ekonomisti ve eski Fed ekonomistlerinden Michael Gapen, Fed'in tahvil alımlarının başlatılabileceği bir çevre görünümüne sahip olduğunun altını çizerek, tahvil alımlarının azaltılmasında "şahin," faiz artırımları konusundaysa "güvercin" yaklaşımını benimseneceğini öngördü.

Federal fon vadelileri yatırımcıları Bernanke'nin mesajını absorbe etmeye başlıyor. Yatırımcılar merkez bankasının 2014'ün sonundan önce faizleri artırmasında yüzde 44 ihtimal veriyor. Bu oran, Bernanke'nin "öngörülebilir gelecekte Amerikan ekonomisinin yüksek düzeyde gevşek para politikasına ihtiyacının olduğunu" söylediği günün bir gün öncesi olan 10 Temmuz'da yüzde 53'lerde seyrediyordu.

Bernanke çarşamba günü Temsilciler Meclisi üyelerine, perşembe günü de senatörlere yarıyıl para politikası raporunu sunacak. Fed Başkanı'nın Temsilciler Meclisi'ne yaptığık konuşmanın metni New York saati ile 8:30'da yayınlanacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:48 Misafir bernanke'nin diyecek fazla sözü yok.çünkü zaten parasal genişlemenin sonlanacağını söylemişti.ve de piyasalar ona göre tepkisini vermişti.bundan sonra ona odaklanmanın mantığı nedir anlamış değilim?
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:29 Misafir hiç bir şey söyle hatta konuşma yeter.......
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:10 Misafir ne konuşursa konuşsun bir tarafı düzeltirken , diğer tarafı bozacak......konuşma sen be bernanke