Advertisement

İspanya Ekonomi Bakanlığı'ndan bir yetkili ülkenin kısa vadeli tahviller de dahil olmak üzaere 2013 yılı fonlama hedeflerinin yüzde 63'ünü karşıladığını belirtti.

Hükümet politikalarından dolayı isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, pozitif piyasa hareketlenmesinin devam etmesi durumunda Madrid merkezli İspanyol Hazinesi'nin daha uzun vadeli tahviller, enflasyon bağlantılı tahviller ve dolar tahvilleri gibi ilave fonlama metodları arayışı içine girebileceğini dile getirdi.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu destekleme sözü verdiği Temmuz 2012'den bu yana 300 baz puan geriledi. Fakat buna rağmen daralma yaşayan ekonomiyle beraber hükümet mali yükleri omuzlamakta zorluklar yaşıyor. Avrupa Komisyonu ise İspanya'nın 2012 yılında yüzde 84 olan borç oranının önümüzdeki yıl yüzde 97'ye yükseleceğini tahmin ediyor.

İspanya'nın kamu borcu hedefi 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 91.4 olarak belirlendi.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri 3 baz puan yükselerek Madrid saatiyle 11:37'de yüzde 4.72 oldu. Kısa vadeli tahviller haric İspanya planlanan orta ve uzun vadeli fonlama hedeflerinin yüzde 70.3'ünü tamamladı.