Advertisement

 

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, bugün Kongre'de başlayacağı iki günlük konuşmasının metninde bankanın varlık alım programının "önceden belirlenmiş bir doğrultuda" ilerlemediğini ve ekonomik şartlara bağlı olarak daha çabuk daraltılabileceğini veya genişletilebileceğini dile getirdi.

Bernanke, konuşmasında "Eğer istihdam görünümü kötüleşirse, eğer enflasyon yüzde 2 hedefine doğru hareket etmeye başlamazsa veya eğer son zamanlarda daralma gösteren mali şartlar hedeflerimizi yerine getirmek için yeterince genişlemeci görülmezse varlık alımlarının şu anki hızı daha uzun bir süreliğine devam ettirilebilir" ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı aynı zamanda ekonominin beklenenden daha hızlı iyileşme göstermesi ve enflasyonun "kararlı" bir şekilde yüzde 2 hedefine doğru ilerlemesi durumunda varlık alımlarının daha hızlı düşürülebileceğini sözlerine ekledi. Bernanke ayrıca komitenin maksimum istihdamı sağlayabilmek için fiyat istikrarı çerçevesinde varlık alımlarını bir süreliğine artırabileceğini de belirtti.

Fed Başkanı'nın bu açıklamaları Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya başlamadan önce ekonominin ve istihdam piyasasının yeterince ivme kazandığını görmek istediklerine işaret ediyor. Bernanke'nin varlık alımlarını azaltmaktan bahsettiği günlerden bu yana borçlanma maliyetlerindeki artış 4 yıllık genişlemenin yavaşlaması tehdidini doğuruyor.

10 yıllık ABD hazine tahvil faizleri 21 Mayıs'ta yüzde 1.93'ten yüzde 2.74'e kadar yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:02 Misafir hacı böyle giderse sen alımları düşeremezsin daha da arttırmaya bak.....
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:55 Misafir aynı şeyi döndürüp döndürüp 10 farklı şekli ile söylediler :) yani; iyileşme olursa qe biter. sonuç bu değil mi? eee, o zaman bunun "iyileşme olmazsa qe bitmez" denince nasıl olumlu algılıyor piyasa :) piyasalar güvensizlik içinde...
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:50 Misafir umarım bu günleri arasınız........