Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in 12 bölgesinden aldığı verilere dayanarak hazırladığı Bej Kitap raporuna göre, ABD ekonomisi emlaktan imalata kadar birçok sektörün desteğiyle "mütevazı ile ılımlı" arasında büyümeyi sürdürdü.

Bej Kitap'ta, "Gayrimenkul ve inşaat sektörü bütün bölgelerin raporunda ılımlı ile güçlü arasında bir hızla büyüdü. İmalat sanayii bir önceki rapora göre bölgeler içerisinde en fala genişleyemeyi gösterdi" ifadeleri yer aldı.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, bugün Kongre'de yaptığı konuşmada merkez bankası yetkililerinin 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını ne zaman azaltacaklarına karar verirken verilere göre hareket etmesi gerektiğini söyeldi. Bugün açıklanan Bej Kitap, Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerinde Washington'da yapacağı toplantı için hazırlandı ve yöneticilerin kararları açısından önemli bir dayanak olarak görülüyor.

Raporda ayrıca, "Bazı yetkililer tam zamanlı işe alımlarda gönülsüz görülürken, işe alımlar birçok bölgede istikrarı sürdürdü ya da düzenli bir hızda yükseldi" denildi. Fed yetkilileri, iş gücü piyasasının tahvil alımlarını azaltmaya yetecek oranda sürdürülebilir bir gelişim kaydedip kaydetmediğini anlamak için bu alandaki verileri ve gelişmeleri yakından takip ediyorlar.

Fed St. Louis tarafından hazırlanan raporda ise "Bankacılık koşulları genellikle yükseldi. Kredi kalitesi gelişirken, kredi standartları büyük oranda değişiklik göstermedi" denildi.