Advertisement

-Bernanke: İstihdam kötüleşirse QE artırılır

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, bugün Kongre'de başlayacağı iki günlük konuşmasının metninde bankanın varlık alım programının "önceden belirlenmiş bir doğrultuda" ilerlemediğini ve ekonomik şartlara bağlı olarak daha çabuk daraltılabileceğini veya genişletilebileceğini dile getirdi.

Bernanke, konuşmasında "Eğer istihdam görünümü kötüleşirse, eğer enflasyon yüzde 2 hedefine doğru hareket etmeye başlamazsa veya eğer son zamanlarda daralma gösteren mali şartlar hedeflerimizi yerine getirmek için yeterince genişlemeci görülmezse varlık alımlarının şu anki hızı daha uzun bir süreliğine devam ettirilebilir" ifadelerini kullandı.

-Bej Kitap ABD'de "mütevazı ve ılımlı" büyümeye işaret ediyor

ABD Merkez Bankası Fed'in 12 bölgesinden aldığı verilere dayanarak hazırladığı Bej Kitap raporuna göre, ABD ekonomisi emlaktan imalata kadar birçok sektörün desteğiyle "mütevazı ile ılımlı" arasında büyümeyi sürdürdü.

Bej Kitap'ta, "Gayrimenkul ve inşaat sektörü bütün bölgelerin raporunda ılımlı ile güçlü arasında bir hızla büyüdü. İmalat sanayii bir önceki rapora göre bölgeler içerisinde en fala genişleyemeyi gösterdi" ifadeleri yer aldı.

-ABD'de konut başlangıçları beklentilerin çok aşağısında kaldı

ABD'de konut başlangıçları, Haziran ayında beklenmedik şekilde son bir yılın en düşüğüne gerilerken, sanayideki gelişimde bir duraklama olabileceği sinyalini verdi.

Geçtiğimiz ayda yıllık oranda 836,000 yeni konut yapımına başlanırken, Ağustos 2012'den bu yana en düşük konut başlangıcı olarak gerçekleşti ve Mayıs ayında revize edilmiş olan 928,000 oranının yüzde 9.9 aşağısında kaldı. Bu veri Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tamamının tahmininden daha düşük olarak kaydedildi.

-ABD hisseleri Bernanke ile yükseldi

ABD hisseleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alım hızının planlanmış bir durum olmadığını belirtmesiyle, sekiz günlük rallinin ardından dün yaşadığı gerileme sonrasında, bugün tekrar yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 artarak New York saati ile 14:31'de 1,680.97 puan oldu. Endeks dün, tüm zamanların zirve rekorundan düşüş yaşayarak Ocak ayından bu yana en uzun kazanç periyodunu sonlandırmıştı. Dow Jones endeksi ise 6.1 puan, yani yüzde 0.1'den az, yükselişle 15,457.93 puana ulaştı. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalama ile yakın bir çizgide seyretti.

-Altın güçlenen dolarla değer kaybetti

Altın, doların değer kazanmasıyla sarı metale olan talebin azalması sonrasında bir haftadan uzun bir sürenin en dik düşüşünü yaşıyor.

Aralık vadeli altın kontratları yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 11:46'da Comex'te 1,281.10 dolar olurken 5 Temmuz'dan bu yana en büyük düşüşe doğru ilerliyor. Fiyatlar erken saatlerde 1,301.10 dolar seviyesini görerek 21 Haziran'dan bu yana en yükseğe ulaştı.

-Petrol fiyatları Bernanke sonrasında dalgalanıyor

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı 8 sent düşerek New York saatiyle 09:08'de New York Mercantile Exchange'de 105.92 dolar oldu. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 1.6 altında gerçekleşti.

Eylül vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 8 sent artarak ICE Futures Europe'da 108.18 dolar oldu. İşlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 19 aşağısında seyretti.

-ABD tahvil faizleri iki haftanın en düşüğünde

10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin merkez bankası tahvil alımlarının önceden planlanan bir şekilde yürütülmediğini ve ekonomik duruma göre beklenenden daha hızlı azaltılabileceği gibi genişletilebileceğini de söylemesinin ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

10 yıllık gösterge tahvil faizi altı baz puan düşerek New York saati ile 11:46'da yüzde 2.47 oldu. Faiz yüzde 2.46'ya kadar düşerek 3 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye dokundu. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.75'lik tahvilin fiyatı 15/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 4.69 dolar artarak 93 23/32 oldu.

-Avrupa hisseleri Bernanke ile yükseldi

Avrupa hisseleri Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin varlık alım hızının önceden belirlenmediğini açıklamasının ardından son bir haftadan uzun sürenin en sert düşüşünden toparlandı ve günü düne göre yukarıda tamamladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselişle günü 297.04 puandan kapanırken, erken saatlerdeki yüzde 0.6'lık kayıpları da sildi. Gösterge endeks dün son 6 haftanın en yüksek seviyesinden düşüşe geçmişti. Endeks bu yıl şu ana kadar yüzde 6.2 ralli gerçekleştirdi.

-Piyasalarda Bernanke etkisi

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin konuşmasında varlık alımlarının daha önceden belirlenmiş bir doğrultuda gerçekleştirilmediğini söylemesinin ardından hisseler yükselişe geçerken, dolar erken saatlerdeki kazançlarını sildi ve ABD tahvilleri yükseldi.

-BOE'de QE artırımı için oy çıkmadı

Bank of England (BOE) tarafından açıklanan son Para Politikası Kurulu (MPC) toplantı tutanakalarında kurul üyelerinden hiçbirinin parasal genişlemeyi artırma yönünde oy kullanmadığı görüldü.

Kurulun 9 üyesinden tamamı programın şu anki seviyede tutulması gerektiği yönünde oy kullanırken, bazı üyeler "Bu toplantıda genişlemeyi artırmak uygun olmayabilir" diyerek farklı araçların değerlendirilmesi gerektiğini tartıştı.