Advertisement

(20:23'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Almanya'nın Euro Bölgesi imalatındaki canlanmaya öncülük ettiğini gösteren verilerin ardından ve şirketlerin beklentilerin üzerinde kâr verileri açıklamasıyla, sekiz haftaya yakın bir sürenin zirvesine yükseldi.

Volvo çeyrek dönemlik finansal verilerinin tahminleri aşmasıyla beraber 10 ayın en büyük sıçramasını kaydetti. EasyJet, üçüncü çeyrek satışlarının kapasite artırımı ve koltuk başına gelirleri artırmasıyla yüzde 3.7 yükseldi. Syngenta AG, ilk yarı yıl kâr ve gelirlerinin tahminleri tutturamaması ile yüzde 4 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 artışla günü 301.1 puandan kapattı ve 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesine ulaşırken, erken saatlerde yüzde 1 kadar düşüş yaşamıştı. Endeks, dünya genelindeki merkez bankalarının teşviklere devam açıklamaları ile 24 Haziran'da bu yılın en düşüğünden bugüne kadar yüzde 9.5'lik ralli yaparak toparlandı.

Düsseldorf'ta bulunan Lampe Asset Management yöneticilerinden Michael Woischneck, "Kâr verileri beni şimdiye kadar olumlu yönde şaşırttı. Şirketler iyi bir şekilde yukarılarda tutunuyorlar ve CEO'lar rehberlik ederken önlerindeki yol haritalarına oldukça güveniyor görünüyorlar. Avrupa'da bir patlama beklediğimi söylemiyorum, fakat ekonominin kötüye gitmediğine yönelik işaretler var" yorumunu yaptı.

18 Batı Avrupa ülkesi gösterge endeksinin Yunanistan hariç tamamında artış görüldü. İngiltere'de FTSE 100 yüzde 0.4, Almanya'da DAX yüzde 0.8, Fransa'da CAC 40 ise yüzde 1 yükseldiler.

(20:23'te güncellendi)