Advertisement

Bursa'da önemli kuş göçü yollarından birinin üzerindeki Uluabat Gölü'nün kenarında 39 yıl önce kurulan, barındırdığı 50 çeşit kuş türüyle çok sayıda ziyaretçi ağırlayan ve sahibi tarafından satılığa çıkarılan kuş cennetine, 3,5 milyon lira değer biçildiği bildirildi.

Kuş cennetinin sahibi 74 yaşındaki Mustafa Bilgiç, Kütahya'da yaşadığı yıllarda bir iş için Karacabey'e geldiğini, burada Uluabat Gölü'nü de ziyaret ettiğini ve usulsüz kuş avını önlemek amacıyla gölün kenarında kuş cenneti kurmaya karar verdiğini anlattı.

Bilgiç, 1974'te Karacabey ilçesine yerleşerek, 19 dönümlük bir arazi üzerine Uluabat Kuş Cenneti'ni kurduğunu belirterek, tavuskuşu, sülün, keklik, bıldırcın gibi 50 çeşit kuşun yer aldığı çiftlikte, yaklaşık 700 kuşun bulunduğunu söyledi. Kuş cennetinin göçmen kuşlara da ev sahipliği yaptığını ifade eden Bilgiç, çiftliğin şehir dışından ve şehir içinden çok sayıda ziyaretçisinin olduğunu, özellikle kuş bilimcilerinin inceleme yapmak için sık sık çiftliğe geldiğini dile getirdi.

- "Buraya bir ömür gitti, 39 yılımı verdim"

Bir emlak firmasına çiftliğin satılık ilanını verdiğini belirten Bilgiç, binlerce kuş, balık ve sucul bitki türüne ev sahipliği yapan Uluabat Gölü'nün hemen kenarındaki kuş cennetine 3,5 milyon lira değer biçildiğini söyledi.

Bilgiç, 1974'ten beri eşiyle bu çiftliği işlettiğini, yeterince ilgilenemediği ve çalışacak eleman bulamadığı için kuş cennetini satılığa çıkardığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Buranın bakımını kendi olanaklarımızla sağlıyoruz. Uluabat Gölü'nün yaşaması için gayret sarf ediyoruz eşimle birlikte. Evim, işim burada. Burayı hazırlamak için çok zahmet çektim. Şimdi yaşım ilerledi. Çocuklarım uğraşmak istemiyor, eleman da bulamıyoruz ama gelen gidenimiz çok. Gelip almak isteyenler oluyor ama 'bu büyük iş, para ister' diyorlar. Bana kalırsa satmak istemiyorum. Buraya bir ömür gitti, 39 yılımı verdim."

AA