Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Eğer Türkiye AK Parti öncesi dönemlerdeki faizlerle karşı karşıya kalacak olsaydı, devletimizin cebinden 642 milyar lira daha fazla para çıkacaktı" dedi.

Bakan Çağlayan, Anamur ilçesinde düzenlenen iftar yemeği öncesinde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin hükümet anlayışında millete hükmetmek değil, hizmet etme anlayışının yer aldığını söyledi.

Önümüzdeki yerel seçimlerde tüm vatandaşları AK Parti belediyeciliğiyle tanıştırmak istediklerini belirten Çağlayan, vatandaşların daha refah bir ortamda yaşamalarını sağlamak için gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini, bu anlamda yaklaşan yerel seçimlerin önem arz ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini dile getiren Çağlayan, "Türkiye, ekonomide tarihinin en güzel dönemini yaşıyor. Çözüm süreciyle birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemli bir aşamasından geçiyoruz. Ülkemizde Türk'ün Kürt'e, Kürt'ün Türk'e, Arap'a, Laz'a bir üstünlüğü yok. Bu ülkenin birlik ve beraberliğinden yana olan heres bu ülkenin asli unsurudur" diye konuştu.

Çağlayan, Türkiye'de birlik ve beraberlik sürecinin başladığı, IMF'ye borcun kalmadığı, faizlerin 4.63'e düştüğü, 90 milyar liralık hava alanı ihalesinin yapıldığı, üçüncü köprünün temelinin atıldığı, 22 milyar dolarlık nükleer enerji santrali anlaşmasının yapıldığı günden bu yana gelişmelerden rahatsız olanların piyasaya çıktığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden, ekonomisinin gelişmesinden korkanlar ve faiz lobisine hizmet edenler Türkiye'yi ekonomik anlamda kötü bir noktaya getirmek istediler. Halkımız onlara fırsat vermedi, vermeyecek. Çünkü halkımız 11 yıl önce Türkiye'yi karanlık noktalar götürmek isteyenlere gerekli tepkiyi koyuyor."

Türkiye'nin büyük başarılara imza attığını, atmaya da devam edeceğini belirten Çağlayan, şöyle konuştu:

"Bugün faizleri o kadar düşürdük ki 100 liralık verginin sadece 12 lirası faize gidiyor. 88 lirası hallkımızın, devletimizin cebinde, kasasında kalıyor. Bu 88 lirayla da eğitimde, sağlıkta, iletişimde, ulaşımda yatırımlar yapıyoruz. Bundan rahatsız oldular. Faizleri indirmemizden rahatsız olan ve Türkiye'nin kanını emmeye alışmış olan faiz lobisi bundan dolayı Türkiye'den rahatsız oldu. Hükümetimizin iktidara geldiği günden bugüne kadar faizlerde yapmış olduğumuz indirimlerle 642 milyar lira milletimizin cebinde kaldı. Eğer Türkiye AK Parti öncesi dönemlerdeki fazilerle karşı karşıya kalacak olsaydı devletimizin cebinden 642 milyar lira daha fazla para çıkacaktı. Onların inadında Türkiye'mizi büyütmeye, zenginleştirmeye devam edeceğiz."

- Akdeniz Sahil Yolu Projesi

Ülke genelinde hizmetlerin aralıksız sürdüğünü anlatan Çağlayan, Doğu Akdeniz ve Mersin-Antalya bağlantısı için çok önemli olan Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde de çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erdemli'den başlayıp Antalya'ya kadar devam eden 227 kilometre yol inaşatı devam ediyor. 158 kilometresini bitirdik. 31 kilometersindeki çalışmalar devam ediyor. Geri kalan kısmında ise güzergahları değiştirdik. Eğer güzergahları değiştirmemiş olsaydık yol 2014'ün sonuna kadar bitecekti ancak 7 tüneli, 22 tünele çıkardık. Bütün bu değişiklik kıyı sahilinin, çiftçinin ektiği alanların bozulmaması içindi. İnşallah 227 kilometerlik yolun tamamı birkaç yıl içerisnde tamamlanarak hizmete açılacak."

Anamur'da yapılacak yatırımlara da değinen Çağlayan, "Anamur'da 150 yataklı devlet hastanesinin projesi hazırlandı. Anamur iskelesi yenileme çalışmaları devam ediyor. Yük ve yolcu gemileri Anamur'a gelecek. Bunun proje ve etüt ihalesi yapıldı. 2014 yatırım programına alınacak. Anımur'dan Kuzey Kıbrıs'a içme kullanma suyunu götüreceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor. 75 milyon metreküp suyu Allah'ın izniyle yavru vatana götüreceğiz" dedi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:09 Misafir dolar tarihinin en yüksek dönemini yaşıyor
24 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:09 Misafir bu milli içki ayran dokanıyor artık size içmeyin.......sen bu duruma ekonomi mi diyorsun ?