Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in başbakanı Li Keqiang, özellikle merkez ve batı bölgelerdeki demiryolu inşaatını hızlandıracaklarını söyleyerek, 23 yılın en düşük hızında büyüyen ekonomiyi destekleyeceğine işaret etti.

Devlet Konseyi dün Li ile bir araya gelmelerinin ardından küçük ölçekli şirketler için vergi indirimlerini onayladı ve ihracatçıların harçlarını azalttı. Hükümet, Çin'in demiryolu kalkınma fonu oluşturmayı planladığını söyledi.

Pekin hükümetinin bu hafta ikinci çeyrekteki yavaşlamanın ardından yıllık yüzde 7.5 büyüme hedefini korunacağının sinyalini vermelerinin ardından açıklanan ekstra harcamalar, dünyanın en büyük 2. ekonomisine yardımcı olacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistler bu ay ülkenin büyüme tahminini aşağı çekti. Bloomberg ekonomistlerinin Çin için öngördükleri medyan büyüme tahmini yüzde 7.5 ile 1990'dan bu yana en düşük hızına işaret etti.

Li'nin ekibinin yavaşlamayı kontrol altına almak için ilerlediğini söyleyen Bank of America Corp.'un Çin ekonomi müdürü Lu Ting, "Bu hamle talep üzerindeki  etkisi sınırlı olacak, ancak güveni destekleyebilecek ufak bir teşvik" yorumunda bulundu.

Kabine toplantısında geçen kararlar, aylık satışları 20,000 yuanın altında olan şirketlerin 1 Ağustos'tan itibaren devreye girecek KDV ve işletme vergilerinden  muafiyetini de kapsıyor. Pekin hükümeti, hamlenin 6 milyon küçük ölçekli şirkete yardımcı olacağını ve on milyonlarca kişinin iş ve gelirini etkileyeceğini söyledi.

Çin ticareti desteklemek için küçük ölçekli şirketlerin ihracat denetimlerindeki yönetim ücretlerini azaltacak ve finansman ve vergi iadesi hizmetlerine teşvik edecek ve yuan kurunda istikrar sağlayacak uluslararasıu ödemeler dengesi arayışında olacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Temmuz 2013 Pazar, 00:59 Misafir on yıldır her platformda özellikle türkiye için de uygulanabileceğini savunduğumuz çin deki bu uygulamadan umarız türkiye de payına düşen dersi alır. dr.sirkeci