Advertisement

Japon parlamentosunda 6 yılın en büyük çoğunluğuna sahip olan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, planlanan satış vergisi artışının ekonomik sıçramayı tehdit etmesi hâlinde birkaç ay içinde siyasi anlaşmazlık ile karşı karşıya kalabilir.

Bloomberg anketine katılan 23 ekonomistin medyan tahminine göre, Abe'nin tüketim vergisini Nisan'da yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarması hâlinde dünyanın en büyük 3. ekonomisinin 2008'den bu yana 4. kez resesyona girme ihtimali yüzde 30 olacak. Anket, Abe'nin vergi artışının etkilerinden korunmak için 5 trilyon yenlik (50 milyar dolar) maliye paketine ihtiyacının olacağını öngörüyor.

Bozulan büyüme Abe'nin, partisi LDP'yi iktidara ve parlamentonun üst kanadında zafere taşıyan, ülke ekonomisini 20 yıldır devam eden ekonomik sıkıntılardan ayağa kaldırma vaadi için tehdit oluşturabilir. Diğer tarafta vergileri uygulamadaki başarısızlık, Japonya'nın dünyanın en büyük 3. borç yükünü kontrol altına alma sözüne duyulan güveni de azaltabilir.

Satış vergisinin artırılmasının ardından ekonominin yeniden resesyona girmesi hâlinde piyasanın Abenomi'yi sorgulayacağının altını çizen Itochu Corp.'un başekonomisti Yoshimasa Maruyama, Abe'nin, özellikle deregülasyonlardan olumsuz etkilenecek  parti üyelerinin ekstra harcama talep edeceklerini söyledi.