Advertisement


Maden ekipmanı satışlarının, gelişen piyasa ekonomileriden gelen emtia taleplerindeki düşüşünün etkisiyle azalması üzerine Caterpillar Inc. 3. çeyreğinde de beklentinin altında kâr açıkladı ve kaznaç tahminlerini düşürdü.

Şirket, 2013'teki satışlarından kaydettiği kazançlarının hisse başına 6.50 dolar ile 56 ila 58 milyar dolar olacağını tahmin etti. Bu rakam analistlerin ve şirketin Nisan'daki hisse başına 7 dolar ile 56-61 milyar dolar aralığındaki tahminlerinin altına işaret ediyor.

Amerikan ekonomisinin temel direk şirketlerinden olan Caterpillar'ın 2. çeyrek net geliri ise hşsse başına 1.45 dolar ile Bloomberg anketine katılan 19 ekonomistin 1.68 dolar tahminini kaçırdı.

En büyük maden ve inşaat makinaları üreticisi Caterpillar'ın hızlı büyüyen Asya-Pasifik bölgesindeki satışları, dünyanın en büyük demir madeni ve 2. büyük kömür ihracatçısı Avustralya'daki maden şirketlerinin harcamalarını azaltmasıyla düştü. Çin ekonomisindeki yavaşlamayla birlikte, BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group gibi Caterpillar'ın emtia üreticisi müşterilerinin milyarlarca dolarlık bütçe kesintisi yaptı.

Maden devlerinin Avustralya'da olduğunu ve metal büyük kısmını ürettiğini hatırlatan Edward Jones analisti Matt Arnold, "Gelişen piyasa ekonomilerindeki talepler ihracatı baskılıyor ve bu ülkeler harcamalarını kesiyor" yorumunda bulundu.