Advertisement

(13:45'te güncellendi)

Avrupa ve Asya hisse senetleri, BASF SE, Orange SA ve Michelin & Cie. gibi önemli şirketlerin kar rakamlarının düşmesi ve yatırımcıların Fed teşviklerine ilişkin beklentilere ağırlık vermesi ile birlikte değer kaybetti. Emtia grubu, petrolün bir ayı aşkın sürenin en hızlı kaybını yaşamasın da desteği ile düşüşünü ikinci güne taşıdı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.6 düşüşle, New York saati ile 06:05'te, 373.56 puana indi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.6 geriledi. Ham petrol New York'ta yüzde 0.9 düştü ve bakır yüzde 1.5 değer kaybetti. Yeni Zelanda doları, 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.8 değer kazandı. Sterlin, İngiltere'de ikinci çeyrek büyüme rakamanın beklenene paralel çıkması ile birlikte, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi.

Dünyanın en büyük kimyasal madde üreticisi BASF'ın karı tahminlerin altında kaldı ve şirket, hedeflerine ulaşmasının güç olduğunu açıkladı. Fransa'nın önceki telefon tekeli Orange'ın karı yüzde 8.5 düştü. ABD'de Dow Chemical Co., General Motors Co., Newmont Mining Corp. ve Amazon.com Inc., bugün karlarını açıklayacak. ABD'de bugün açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin haziran ayında yükselişini üçüncü aya taşıması bekleniyor.

Frankfurt'ta Helaba Landesbank Hessen-Thueringen analisti Christian Schmidt, "Bazı şirketlerin kötü kar açıkladığını gördük ve bu durum piyasayı aşağı çekti," dedi ve "Şu andaki hisse fiyatlarının daha da yükselebilmesi için, şirketler daha da iyileşme göstermek durumunda ve ekonomik verilerin daha da iyileşme göstermesi gerekiyor" şeklinde görüş bildirdi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Temmuz 2013 Perşembe, 08:36 Misafir 75 baz puan faiz artırımı çok az oldu bu oran doları tutmaya yetmez