Advertisement

Bakır, Goldman Sachs Group Inc.'nin küresel arz fazlasının iki yıl içinde ikiye katlanabileceğini kaydetmesi ve dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de imalat sanayinin zayıflamasının artdından, son altı günde ilk kez değer kaybetti. Aluminyum ve nikel değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1 ile 17 Temmuz'dan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek ton başına 6,984.25 dolara kadar inmesinin ardından, Şanghay saati ile 14:00'te 7,015 dolara geldi. Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.2 düşerek ton başına 50,450 yuana (8,222 dolar) geriledi.

Goldman, dünkü raporunda, bakır fazlasının 2015 yılında, bu yılki seviyesi olan 257,000 tondan 500,000 tona çıkabileceğini kaydetti. Çin'de imalat sanayi, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in dün açıkladığı veriye göre, Temmuz ayında daha da zayıfladı.

Şanghay'da Dongxing Futures Co. analisti Zhang Tianfeng, "Bakır dar banttaki sıkışık seyrine devam edebilir ve daha da düşüşler alımları çekebilir" dedi ve "Asıl talepten gelen bir destek yok" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek, pound başına 3.1835 dolarda kaldı. LME'de, kurşun yükseldi ve çinko ve kalay fazla değişmedi.