Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Haziran ayında beklenenden daha fazla yükselerek, imalatın hızlanmasına ve ekonominin ikinci yarıda toparlanmaya devam etmesine yardımcı olacak olan talep artışı sinyalini verdi.

En az 3 yıl dayanıklı kalması beklenen ürünlere yönelik siparişler yüzde 4.2 yükselirken, Mayıs ayının artışı yüzde 5.2 olarak revize edildi. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 1.4 ilerleme olarak gerçekleşmişti.

Konut sektörü ve motlu araçlarda yaşanan satış artışı okyanus ötesi ekonomilerde yaşanan zayıflığı kapatarak Ford Motor Co. ve Whirlpool Corp. gibi firmaların kârlı çıkmasını sağlıyor. Gerileyen stoklarla beraber iş yatırımlarında bir artış imalata daha fazla destek sağlayacağı gibi federal bütçe harcamalarından oluşan kesintinin de etkilerini azaltacak.

Credit Agricole CIB Kuzey Amerika şef ekonomisti Michael Carey, "Otomobil sektörü ve konut sektörü iyi bir performans gösteriyor. O yüzden imalat sanayiinin inşaat ve otomobil sektörlerinde görülecek toparlanmalar güçlü olacaktır" yorumunu yaptı.

Siparişler geçtiğimiz ay ticari uçak, motorlu araçlar ve makinelerde artış gösterdi. Ulaşım ekipmanı dışındaki siparişler Mayıs ayında yüzde 1 ilerledikten sonra Haziran'da değişmedi.

Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 4 düşüş ve yüzde 4 yükseliş arasında değişiklik gösterdi. Mayıs ayı rakamı ise yüzde 3.7'den yüzde 5.2'ye yukarı yönlü revize edildi.