Advertisement

(18:30'da güncellendi)

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, BloombergHT’de Yönetim Katı’nda Özlem Dalga’nın sorularını yanıtladı.

Türkiye-AB ilişkilerinin tarih boyunca inişli çıkışlı seyrettiğini belirten Bağış, Türkiye’nin AB sürecinde karşılaştığı sıkıntılara reformlarla cevap verdiğini söyledi. Bağış, AB’nin kurucu ülkelerinin Türkiye’nin üyeliğine mesafeli baktığını belirtti ve Fransa ve Almanya’nın iç siyasetlerinde Türkiye’nin AB üyeliğinin malzeme yapılması nedeniyle Türkiye’nin engellerle karşılaştığını vurguladı. Bağış yeni fasılların açılması konusunda eskisinden daha umutlu olduğunu belirtti ve 23,24 ve enerji fasılları üzerinde çalıştıklarını söyledi. Vize sorununun Türkiye’ye 1980 darbesinin attığı bir kazık olduğunu belirten Bağış, 3 yıl içinde tüm Türkiye vatandaşları AB vizesinin kaldırılabileceğini ifade etti. Bağış, “Bazı mesleklere kolaylıklar başladı bile ama tamamen bütün 76 milyon vatandaşımıza vizenin kalkması için uğraşıyoruz. O da tahmin ediyorum 3 yıllık bir süreci var...” dedi.

AB-ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması ile ilgili soruyu da Bağış, “ABD ile AB arasında müzakere edilen Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye’yi negatif etkilememesi için 2 tarafla da temas halindeyiz. ABD ile komisyon çalışması başlatıldı. Ama Bu hamur daha çok su kaldırır. Çünkü STA müzakerelerinin en az 3–4 yıl sürmesi bekleniyor” diye yanıtladı. Son günlerde yabancı yatırım bankalarından Türk varlıklarına dair negatif yorumlarda artış olduğunu kaydeden Bağış, “Burada ortaya karışık bir durum var. Hem organize bir çaba var. Hem de piyasanın kuralları da onları tatbik etmeye zorluyor. Biz bunu bu Gezi Parkı olayları sırasında da gördük. Bir anda bütün dünya dış dünyada, dış basında, Türkiye'ye karşı bir süreç başladı. Türkiye’ye baktıklarında işsizlik oranları ve faizdeki düşüş büyümedeki artış, bir firmamızın reklamında dediği gibi ‘Bu Türkler de çok oluyor’ intibası yarattı. O yüzden belki de bizi biraz frenlemek istediler. Ama Türkiyesiz bir Batı Ekonomisi olması da düşünülemez. Bu süreçte karşılıklı diyalogla bunların hepsinin aşılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

-Görevimin başındayım-

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte oluşan söylentilere yönelik, başka bir görev alıp almayacağı ile ilgili bir soru üzerine ise Bağış, kendisine verilen bir görev ya da talimat olmadığını, herhangi bir makama adaylığını da açıklamadığını belirterek, şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi olmaktan onur duyduğunu ve görevinin başında olduğunu sözlerine ekledi.

(18:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Temmuz 2013 Perşembe, 23:42 Misafir uyanığa bak, siz bize oy verin 3 seçimde de, seçim sonrası kalkar demiş...
25 Temmuz 2013 Perşembe, 20:37 Misafir ha kalkar