Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), Euro Bölgesi'nin bankacılık ve istihdama daha fazla destek olmadığı sürece yıllar boyu sürecek ekonomik gerileme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

IMF açıklamasında "Euro Bölgesi seviyesinde eksik veya yerine getirilmeyen politika sorumlulukları finansal piyasalardaki stresi de artırabilir. Orta vadede özellikle çevre ülkelerde bir yavaşlama riski var" ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi ekonomisi daralmanın ikinci yılına girerken, borç krizi dördüncü yılına girmeye hazırlanıyor. Avrupalı politika yapıcıların kriz kaynaklı sorunlara çözüm yaklaşımı bütçe açığını düşürmek ve büyümeyi tetiklemek oldu. IMF, Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 0.6 daralacağını ve 2014 yılında yüzde 0.9 genişleyeceğini tahmin ediyor.

Washington merkezli kurumdan yapılan açıklamada ayrıca bölge hükümetlerinin bankaları yeniden sermayelendirmeyi ve işgücünü esnekleştirebilmeyi öncelikleri yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

IMF, "İlk öncelik güçlü banka bilançolarına yeniden ulaşarak kredi verebilmek. Acil atılacak adımlar yeniden sermayelendirme, kayıpların göz önüne alınması ve sürdürülemez bankaların ya yeniden düzenlenmesi ya da kapatılması olacaktır" dedi.

Avrupa Merkez Bankası bugün yaptığı bir açıklamada şirketlere ve hanehalkına verilen kredi oranının Haziran ayında yüzde 1.6 azalarak şu ana kadarki en büyük düşüşü gösterdiğini açıkladı. Frankfurt merkezli banka da 2014 yılında Avrupa bankalarına yönelik bir denetleme mekanizması hazırlamaya çalışırken, Avrupa hükümetleri arasında bu konudaki anlaşmazlık denetmenliğin ulusal kontrolden denetmenlere yılın ikinci yarısına kadar verilmesini riske sokuyor.

IMF açıklamalarında ayrıca "Avrupa'da tereddütsüz yapılacak reformlar kritik ve herkesin çıkarına olacak" dedi.