Advertisement

Euro Bölgesi'nde şirketlere ve hanehalkına verilen kredi oranı Haziran ayında bugüne kadar kaydedilen en sert düşüşü göstererek bölgedeki resesyonun etkilerinin silinmesinde hâlâ zorluk yaşandığı sinyalini verdi.

Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) bugün yapılan açıklamada özel sektöre verilen kredinin bir önceki yıla oranla yüzde 1.6 düştüğü belirtilirken, bu rakamın hem üst üste 14. aylık düşüş hem de euronun kabul edildiği 1999 yılından bu yana en sert düşüş olduğunun altı çizildi.

Londra'da bulunan Newedge Group sabit getiri analisti Annalisa Piazza, "Zayıf ekonomi hâlâ kredi talebi üzerinde hissediliyor ve AMB'nin bunu nasıl destekleyeceğini bulması lazım. AMB'nin şu anki genişlemeci para politikasını devam ettirmesi için önemli gerekçeler var" yorumunu yaptı.

AMB Başkanı Mario Draghi, zayıflayan kredi akışları ve donuk ekonomik görünümden dolayı faiz oranlarını "uzun bir süre" düşük tutacaklarını açıkladı. Euro Bölgesi bankaları 2007'nin ikinci çeyreğinden bu yana ilk kez tüketicilere verebilecekleri kredilerde şartları gevşetirken, konut kredileri ve şirket kredilerine yönelik şartları ise sıkılaştırdı.