Advertisement

(07:52'de güncellendi)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Merkez Bankası'nın faiz artırımının, yetkililerin Türk Lirasi'ndaki zayıflamadan, yüksek enflasyondan ve azalan sermaye girişinden oluşan risklere karşı harekete geçilmeye hazır olunduğunun bir göstergesi olduğuna dikkat çekildi. Fitch, risklerin hâlen devam ettiğini belirtti.

Fitch açıklamasında "Son gelişmeler, yerel politik ve sosyal huzursuzluk, gelişmekte olan piyasalara ilişkin genel olarak oynak yatırımcı algısı ve parasal genişlemenin azalacağı yönündeki spekülasyonların da ardında Türkiye'nin şoklara karşı kırılganlığının altını çizmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, devam eden politik ve sosyal huzursuzluk turizmi engelleyebilir, kısa vadeli sermaye akışının istikrarını bozabilir, enflasyonu artırabilir ve ekonomiye zarar verebilir" ifadelerine yer verildi.

Merkez bankasının, bu ayın başlarında dolar karşısında tüm zamanların en düşüğünü kaydeden Türk Lirası'nı korumak için Döviz piyasalarına müdahale ettiğini hatırlatan Fitch Ratings, "Ancak Türkiye'nin uluslararası likidite rasyosunun zayıf ve bu stratejiyi uzun süreli devam ettirmeye yeterli seviyede döviz stoğunun bulunmadığını" belirtti. Fitch, döviz rezervlerinin Nisan'daki 114 milyar dolardan Temmuz ortalarında 100 milyar dolara kadar gerilemiş olabileceğini tahmin etti.

Net sermaye girişinin Türkiye ekonomisinin büyümesi adına kritik öneme sahip olduğunun belirtildiği açıklamada "Yüzde 6-7'lik cari açık tasarruflar ve yatirimlar arasindaki dengesizliği yansıtıyor" ifadeleri kullanıldı.

Kredi kuruluşu Türkiye'de Mayıs ayında sermaye girişinde bir duraksama yaşadığına işaret ederek, azalan sermaye girişi, sıkı para politikasının iç talebi kısıtlamasından daha büyük bir yakın vadeli politik risk oluşturduğunu söyledi.

Açıklamada ayrıca bu sene tekrar yükselme eğilimi gösteren cari açıktan dolayı "Azalan sermaye girişi yerel talep adına Merkez Bankası'nın para politikasında daralmaya gitmesinden daha büyük bir tehlike oluşturuyor" denildi. Ancak kuruluş, Türkiye'nin sermaye girişlerindeki sert düşüş, liranın değer kaybetmesi ve uluslararası rezervlerdeki düşüşün Türkiye'nin 'BBB-' olan notunun tolere seviyesi içerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ekonomik büyüme potansiyeline de vurgu yapılan açıklamada, "Türkiye'nin olumlu ekonomik büyüme görünümü, ulusal kredi profilini desteklemektedir " ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca pozitif ekonomik büyüme faktörlerinin Türkiye'nin kredi notunu desteklediğini belirten Fitch, ekonominin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.6 büyüdüğünü ve 2013 yılının ikinci çeyreği için de sanayi üretimi ve ithalatın güçlü bir çeyrek geçirileceği sinyalini verdiğini belirtti.

Fitch raporunda Kasım ayında Türkiye'nin notunun BBB-'den BB+'ya yukseltildigini hatırlatarak görünümün "durağan" olduğunu belirtti.

(07:52'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Temmuz 2013 Cuma, 12:29 Misafir "geliyor,geliyor not düşümü geliyooorrr." bunu yazan arkadaş hangi ülkenin vatandaşı acaba..
25 Temmuz 2013 Perşembe, 23:10 Misafir not indirimi yakın. borsa için tehlike çanları çalıyor.
25 Temmuz 2013 Perşembe, 21:38 Misafir geliyor,geliyor not düşümü geliyooorrr.