Advertisement

Japonya'da tüketici fiyatları Haziran'da 2008'den bu yana en büyük artışını kaydederek, dünyanın en büyük 3. ekonomisinin 15 yıldır devam eden deflasyondan kurtulmaya başlamış olabileceğinin sinyalini verdi.

İstatistik bürosunun verilerine göre taze gıda hariç tüketici fiyatları Haziran'da yıllık bazda yüzde 0.4 artarak, Bloomberg anketine katılan 29 ekonomistin medyan tahmini olan yüzde 0.3'ün üzerine işaret etti. Enerji hariç fiyatlar yüzde 0.2 düşerek, 4 yıldır devam eden düşüşünü sürdürdü.

Başbakan Shinzo Abe'nin politikalarının yeni zayıflatması ve enerji maliyetlerini yükseltmesiyle, tüketici fiyatlarındaki artış enflasyon beklentilerini sıçratarak, şirket ve tüketicileri daha fazla harcamaya teşvik edebilir ve ekonomik toparlanmayı destekleyebilir. Japonya Merkez Bankası'nın Nisan'daki öngörülmedik parasal genişleme hamlesinin ardından Abe'nin karşısındaki ikinci zorluk Abe'nin istihdam piyasasındaki kısıtlamaları gevşetmek, şirketlerin sürdürülebilir büyümeye ulaşması ve yüzde 2 enflasyon yakalamak olacak.

Japon ekonomisinin deflasyondan çıkışta doğru yolda olduğunu belirten Nomura Holdings Inc.'in başekonomisti Tomo Kinoshita, fiyatlardaki büyük sıçramanın tüketici ve şirketlerin enflasyon beklentilerini güçlendirmekte etkisinin olması gerektiğini belirtti.

Nikkei 225 Endeksi önceki 2 günü ekside kapamasının ardından bugün de Tokyo saati ile 10:04'te yüzde 2 aşağıda seyretti. Yen, dolar karşısında 99.26'ya geriledi.