Advertisement

Akıllı telefon piyasasının doyum noktasına yaklaşmasının Samsung'un son modeli Galaxy S4'ün satışlarını azaltmasıyla Samsung Electronics Co., beklentinin altında ikinci çeyrek kazancı açıkladı.

Güney Koreli şirketin azınlık faizleri hariç net geliri bir önceki yıldaki 5.05 trilyon wondan yüzde 50 artarak 7.58 trilyon wona (6.8 milyar dolar) çıktı. Bloomberg anketine katılan 24 analistin beklentisi Samsung'un 2. çeyrekte 8.02 trilyon won kâr açıklayacağı yönündeydi.

Samsung'un duraklama noktasında televizyon talepleriyle mücadele ettiği dönemde, 358 milyar dolarlık piyasanın en kârlı birimi olan yüksek teknolojiye sahip cihaz alımları da yavaşladı. Beklenenden daha fazla iPhone satışı yapan Apple Inc., aralarında Huawei Technologies Co. gibi Çinli markaların 100 dolarlık cihazlarla gelişen piyasaları hedeflemesiyle bu yıl yeni versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor.

Samsung'un en büyük kazanç alanı olan cep telefonu işlerinin ilk çeyrekte zirveye ulaşmış olduğuu belirten Kiwoom Securities Co.'nun analistlerinden Lee Jae Yun, bunun şirketin önümüzdeki yıldaki kâr büyümesine ilişkin belirsizliği artırdığını söyledi.

Samsung'un 2. çeyrek satışları 57.5 trilyon won olarak erçekleşirken, sermaye harcamalarının 24 trilyon won olacağı tahmin edildi.