Advertisement

(16:25'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ABD'de yükselen ham petrol üretim miktarı ve Çin'in fazla imalat miktarını azaltma planlarının yakıt talebini azaltacağı düşüncesiyle bir aydan uzun bir sürenin ilk haftalık düşüşüne ilerliyor.

Petrol vadelileri New York işlemlerine yüzde 0.9 kadar gerileyerek, haftalık düşüşünü yüzde 3.1'e genişletti. Çin, daha istikrarlı bir ekonomi için büyümeyi yavaşlatma çabalarının bir parçası olarak, 19 farklı sektörde 1,400'den fazla şirkete fazla üretim kapasitesini bu yıl kısmalarını söyledi. ABD'de rafineriler imalatı azaltırken, petrol üretimi 22 yılın zirvesine çıktı. Bloomberg anketinden çıkan tahminlere göre, fiyatlar önümüzdeki hafta da düşmeye devam edecek.

Londra'da bulunan Marex Spectron Group şef piyasa analisti Guy Wolf "Hammadde taleplerinde kısa vadede bir düşüş yaşanabilir. Fakat verimsizliğin ortadan kaybolmasıyla orta vadede sağlıklı bir üretim büyümeyi destekleyecektir" diyerek, Brent petrolün bu yıl 120 doları geçeceği tahmininde bulundu.

Eylül vadeli WTI petrolün varil fiyatı, elektronik işlemlerde 98 sent kadar düşerek 104.51 dolar olmasının ardından, New York Mercantile Exchange Borsasında Londra saati ile 13:14'te 104.46 dolar oldu. Vadeli kontratların işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 29 altında kaldı.

Eylül vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 68 sentlik kayıpla Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 106.97 dolar oldu. Avrupa gösterge ham petrolünün WTI petrol ile farkı dün 2.38 dolarken bugün 2.45 dolar oldu. Brent petrolün fiyatı, 19 Temmuz'da Ağustos 2010'dan bu yana ilk defa WTI petrolün aşağısına gerilemişti.

(16:25'te güncellendi)