Advertisement

(19:58'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, otomobil üreticilerindeki düşüşün LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA ve Kering SA gibi firmalarda çeyrek dönemlik hızlı satış büyümesi gösteren verileri gölgede bırakmasıyla geriledi.

Daimler AG yüzde 2.3 gerileyerek otomobil üreticilerindeki düşüşe öncülük etti. ThyssenKrupp AG yüzde 3.4 düşüş yaşadı. Louis Vuitton ve Christian Dior gibi markaların sahibi olan LVMH yüzde 3.6 yükseldi. Gucci'nin sahibi Kering yüzde 3.9 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek günü 298.91 puandan kapatırken, erken saatlerdeki yüzde 0.7'ye varan kazançları sildi. Gösterge endeks bu hafta yüzde 0.3 gerilerken, bu ay içerisinde şu ana kadar yüzde 4.9 kazanç gerçekleştirdi.

Stucki & Cie. portföy yöneticisi Pierre Mouton, "Piyasanın kısa vadede ralli yapabilecek kapasiteye sahip olup olmadığı konusunda emin değilim. Kâr verileri piyasa tarafından olumlu karşılandı. Her şey tamamen iyi gitmiyor ama Avrupa'da bir nebze iyimserlik var" yorumunu yaptı.

Stoxx 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin geçtiğimiz yıl 26 Temmuz'da euroyu kurtarmak için taahhüt vermesinden bu yana yüzde 19'luk ralli yaptı. Aynı süreçte, 10 yıl vadeli İspanya tahvil faizleri açıklama öncesinde yüzde 7.38 olarak görülürken bugüne kadar geçen süreçte yüzde 4.62'ye, İtalya 10 yıl vadeli tahvil faizleri de yüzde 6.45'ten yüzde 4.40'a kadar düştü. FTSEMIB Endeksi ise aynı süreçte yüzde 31 ralli yaptı.

(19:58'de güncellendi)