Advertisement

Pekin hükümetinin 19 sektörde üretim kapasitesinde kesinti istemesinin ardından Çin Borsası 3. gününde de düşüş kaydetti. Küçük ölçekli şirketler 2 yılın en yüksek değerlemelerine ulaşmalarının ardından kayıplarını genişletti.

BBMG Corp., Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech  Co. ve Shandong Chenming Papr Holdings Ltd., Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu yıl kapasitesini azaltacak şirketler arasında sayılmalarının ardından yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti. BOE Technology Group Co., şirketin Çin'in en büyük özel plasmanı olabilecek hisse satışı planladığını söylemesinin ardından 2. gününde de düştü. Teknoloji şirketleri endeksi Mart'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 2,003.99 puana gerileyerek bu haftaki kazançlarını yüzde 0.6'ya azalttı. ChiNext Endeksi dünkü yüzde 4.4'lük kaybına bugün de yüzde 1.3 ekledi. Soochow Securities Co.'nun analistlerinden Deng Wenyuan, yatırımcıların küçük piyasa değerine sahip hisseler konusunda değerlemeler konusunda dikkatli olmalarının gerektiğini belirterek, hükümetin kapasite fazlasının azaltılması talebinin, bu alanın hâlen ekonomiyi aşağı çekebilecek bir sorun olmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Deng, hükümetin direktifinin bunun "çözülmemiş bir sorun" olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.1 kaybederken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.2 düştü. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 2 yükseldi.