Advertisement

(17:00'da güncellendi)

Yen, Japonya tüketici fiyatlarının 2008'den bu yana en büyük artışı kaydetmesiyle merkez bankasının deflasyon ile mücadele etmek amacıyla teşvikleri genişletme ihtiyacı duyacağı söylentilerinin azalmasıyla, dolar karşısında yükselişini ikinci güne taşıdı.

Japonya'nın para birimi, Asya hisselerindeki düşüşle diğer 16 büyük para biriminin tamamı karşısında yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi, Fed'in gelecek haftaki toplantı ile genişlemeci politikaları sürdürerek yatırımcılara tekrar güven aşılayacağı iddiaları arasında büyük bir değişiklik yaşamadı. Güney Kore vonu, ülkede Tüketici Güveni endeksinin 13 ayın en yükseğinde tutunmasıyla yükseldi. Group of Seven (G-7) para birimleri ise düşüşün beşinci haftasında.

Nordea Bank AB Döviz stratejisti Niels Christensen, "Japonya'dan gelen enflasyon verisi beklenenin biraz yukarısındaydı ve bu da ilerideki parasal genişleme ve para birimini destekleme beklentilerini azaltıyor. Dolar, Fed'in önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantıda biraz yatıştırıcı olabileceği düşüncesiyle, toplantısı öncesinde defansif bir seyir izliyor" yorumunu yaptı.

Yen dolar karşısında dün gerçekleştirdiği yüzde 1 artıştan sonra bugün de yüzde 0.8 yükselerek New York saati ile 09:02'de 98.55 dolar oldu. Yen euro karşısında ise yüzde 0.9 artışla 130.69 yenden işlem gördü ve haftalık kazancını yüzde 1.2'ye yükseltti. Dolar euro karşısında yüzde 0.1 prim yaparak 1.3261 dolara yükseldi.

(17:00'da güncellendi)