Advertisement

(18:36'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, akıllı telefon devi Samsung Electronics Co.'nun beklentinin altında kazanç açıklaması ve uçak üreticisi Embraer SA'nın beklenmedik bir kayıp açıklaması ile geriledi. Türkiye hisseleri, politika yapıcıların faiz oranlarını artırmasının ardından Haziran'dan bu yana en büyük haftalık düşüşü yaşadı.

Samsung, Seoul'da bir haftada ilk defa geriledi. Embraer ise Sao Paulo'da bir ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Akbank TAS, kâr verilerinin beklentilerin altında kalmasıyla iki haftanın en düşüğüne geriledi.

Değer kazanan yaklaşık 2 hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybettiği MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi büyük bir değişiklik yaşamayarak New York saati ile 10:12'de 962.6 puan oldu.

Endeks bu hafta yüzde 1.3 yükselerek 3. haftasını da artıda tamamlamaya hazırlanıyor. Endekste yer alan ve bilançosunu açıklayan şirketlerin yüzde 55'inin kârı beklentinin altında kaldı. Fed Açık Piyasa Komitesi önümüzdeki hafta toplanacak ve ABD'de 31 Temmuz'da açıklanacak büyüme verisi Nisan-Haziran döneminde yavaşlamaya işaret edebilir.

(18:36'da güncellendi)