Advertisement

Uluslararası yatırımcıların Asya hisseleri varlıklarını artırması üzerine Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde güçlendi.

Güney Kore ekonomisinin ikinci çeyrekte 2 yılın en hızlı büyümesini kaydetmesinin ardından won 3. haftasında da güçlendi. Küresel fonların bu hafta Güney Kore, Tayvan ve Tayland'da sattıklarının 1.4 milyar dolar üzerinde hisse almasıyla Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Risk iştahının iyileştiğini belirten Oversea-Chinese Banking Corp.'un ekonomistlerinden Gundy Cahyadi, insanların Asya'ya geri döndüğünü, hâlen bölgede birçok büyüme fırsatının olduğunu söyledi.

Won bu hafta dolar karşısında yüzde 1 güçlenerek 1,110.84 seviyesine yükseldi. Hint rupisi yüzde 0.8 değerlenerek 58.8575'e, Filipin pezosu yüzde 0.2 artışla 43.28'e ve Tayvan doları da yüzde 0.2 primlenerek 29.909'a tırmandı.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu  ay Amerikan ekonomisinin öngörülebilir gelecekte gevşek para politikasına ihtiyaç duyduğunu söylemesinin ardından gelişen piyasalara fon girişi arttı.