Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de talebin gerileyeceği endişelerinin, hükümetin fazla üretim kapasitesinin azaltılmasına ilişkin planlarına ağır basması sonucu, düşüşünü ikinci güne taşıdı ve haftalık kazancını daralttı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.6 düşerek, Şanghay saati ile 15:02'de, ton başına 6,961 dolara indi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.7 yükseldi. Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.9 düşerek, ton başına 50,040 yuana (8,161 dolar) geriledi.

İptal edilen varantlar olarak adlandırılan, LME depolarından metalin çekilmesine yönelik emirler, dün itibariyle 316,625 tona idi ve 21 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Asya'daki iptal edilen varantlar ise 194,925 ton ile 24 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Çin'de imalat sanayi, 24 Temmuz'da açıklanan verilere göre, Temmuz ayında zayıfladı ve ekonomide yavaşlamanın henüz sonuna gelinmediğini işaret etti.

Şanghay'da Minmetals Futures Co. analisti Xiong Dabiao, "Sanayi kesiminde aktivitenin yavaşlaması fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor," dedi ve "Piyasanın kapasitenin azaltılmasının neden önceki çabalardan farklı olduğunu ve ilave kapasite artışına yol açmayacağını görmesi zaman alacak" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de sanayi bakanlığı, aluminyum ve bakır dahil, 19 sanayi kesimindeki 1,400 firmaya üretim kapasitelerini bu yıl düşürmeleri talimatı verdi. Bakır Londra'da, kapasite düşürme haberleri üzerine erken saatlerde yüzde 0.3 kadar yükseldi.

Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 düşerek pound başına 3.1615 dolara geriledi. LME'de, çinko, kurşun ve nikel de düşerken, aluminyum fazla değişmedi. Kalay değer kazandı.