Advertisement

Fed'de Ben Bernanke'nin yerine gelecek isime önelik tahminler artıyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre başkanlık yarışında çekişme Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen ve Eski ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Lawrence Summer arasında olacak.

Bu zamana kadar Yellen, favori aday olarak görülüyordu, ancak son haftalarda mevcut ve eski yönetim yetkililerinden gelen açıklamalar, Clinton döneminde ABD Hazine Bakanlığı'nda çalışmış olan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın eski ekonomi danışmanlarından Summers'ın da Yellen'a önemli bir rakip olduğuna işaret ediyor.

Summers'ın başkana ve danışmanlara yakınlığının bir avantaj olduğuna dikkat çeken gazete, Harvard profesörü olan Summers'ın 2010'da görevinden ayrılmasından bu yana 13 kez Beyaz Saray'ı ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Ancak Yellen'ın ise merkez bankasının işleyişine olan yakınlık ve bilgilerinden ötürü avantaja sahip olduğu belirtiliyor.

Diğer tarafta Summers'ın Clinton döneminde, 2008'deki finansal krizin altyapısını hazırlayan deregülasyonların mimarlarından biri olması, bazı yetkililerin tepkisini topluyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Temmuz 2013 Cuma, 20:27 Misafir tabii ki summers..qe'ye devam..