Advertisement

Bölgede bu hafta yine 2. çeyrek karlılıklarına yönelik veriler piyasaya yön verirken, Kuveyt’te hafta sonu yapılması beklenen parlamento seçimleri bekleniyor. Bugün büyük ölçüde Mısır'da gerçekleşecek protesto gösterilerine odaklanıldığı ve şiddetin artmasından endişe edildiği görülüyor.

Genel olarak 2. çeyrek finansallarına odaklanan Suudi Arabistan piyasasında bu hafta IMF’nin ülke ekonomisine ilişkin raporu konuşuldu. IMF yetkilileri Suudi Arabistan ziyaretleri sonrası oluşturdukları raporda özetle yakın dönemde ülkenin ekonomik görünümünün pozitif olduğunu belirtti. Dünyanın en büyük kimyasal üreticisi Saudi Basic Industries Corporation’ın bu hafta açıklanan 2. çeyrek karlılığı beklentilerden zayıf olsa da, şirketin önümüzdeki dönemde Amerika’da yatırım yapmayı planladığı haberleri daha çok dikkat çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri piyasaları yükseliş trendini bu hafta da korudu. Geçtiğimiz haftaya benzer bir seyir izleyen Dubai ve Abu Dhabi piyasaları Çarşamba günü yükselişlerine tek günlük ara verdikten sonra haftayı yine artıda tamamladı. Dubai cephesinde piyasa değeri olarak emirliğin en büyük bankası olan Emirates NBD’nin 2. çeyrek karlılığının beklentileri aştığı açıklanırken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin piyasa büyüklüğü olarak en büyük bankası National Bank of Abu Dhabi’nin kârının ise beklentilerin biraz altında kaldığı görüldü. Abu Dhabi cephesinde Etisalat’in Maroc Telekom hisseleriyle ilgilendiği haberi öne çıktı. Etisalat’ın Vivendi’nin Maroc Telekom’daki hisselerinin satışına yönelik şirket ile görüşme içerisinde olduğu bildirildi. Vivendi’nin Maroc Telekom’daki %53 hissesine karşılık Etisalat’ın 5,54 milyar dolar ödemesinin beklendiği spekülasyonları duyuldu.

Mısır’da tansiyon yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu ilk kez geçici hükümetin bir araya gelmesinden sonra piyasanın haftaya yükselişle başladığı görüldü. Rekor bir işsizlik ve bütçe açığı devralan El-Beblawi hükümetinin ilk toplantıda ülke içinde güvenliğin ve mutabakatın sağlanması ile ekonomik toparlanma çabalarına yoğunlaştığı bildirildi. Haftanın ilk işlem gününde düzenlenen ihale sonrası hazine bonosu faizleri Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Hafta ortasında Suudi Arabistan’dan alınması beklenen toplam 5 milyar dolarlık fonun ilk bölümü olan 2 milyar doların gönderildiği ve hukuk uzmanlarının yeni anayasa için çalışmalara başlayacakları açıklandı. Haftanın ilk iki işlem gününde yükselen EGX30 endeksi Çarşamba akşamı Savunma bakanından gelen açıklamalar sonrası düşüşe geçti. Yerel yatırımcıların net satıcı konumunda oldukları ve pozisyonlarını daralttıkları görüldü. Aynı zamanda başbakan yardımcısı da olan Savunma bakanı Al-Seesi yaptığı açıklamada Mısırlıları orduya ve polise destek olmaları için cuma günü toplanmaya çağırdı. Mursi taraftarları ve karşıtlarının bir arada olacağı bugünkü gösterilerde şiddetin boyutundan endişe edilirken, bu protestoların önümüzdeki döneme de yayılabilecek bir iç savaşın fitilini ateşlemesinden korkuluyor. Dün akşam ordunun Muhammed Mursi’nin görevden alınma sürecindeki aksiyonuna benzer biçimde, Müslüman Kardeşler’e de politik uzlaşma sağlanması için 48 saatlik bir ültimatom verdiği bildirildi.

Kuveyt ise son 18 ayda üçüncü kez parlamento seçimlerine hazırlanıyor. Cumartesi günü gerçekleşmesi planlanan seçimleri muhalefet kanadının boykot edebileceği belirtiliyor. OPEC’in en büyük üçüncü petrol üreticisi olan ülkede parlamento ile hükümet arasında uzun zamandır süregelen anlaşmazlıkların ekonomik kalkınma planlarını ertelediği, ancak analistlerin ezici bir çoğunluğunun da hükümetin yakın zamanda bu projeleri başlatacağını düşündüğü gözleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri piyasalarından sonra bölgede yılın başından bu yana en iyi performans gösteren 3. piyasa olan Kuveyt bu hafta da çoğunlukla yükselişini sürdürerek yılın başından bu yana kazancını %36,4 seviyesine çıkardı.

Katar piyasasında haftanın 2. işlem gününden itibaren 2. çeyrek kârlılıklarının piyasa verdiği destek açık bicimde hissedildi. Haftanın büyük bölümünde açıklanan şirket finansallarının endeksler üzerinde etkin olduğu görüldü.  

Bahreyn piyasasında haftanın dikkat çeken gelişmelerinden biri düzenlenen dolar ihalesiydi. Bölgenin en küçük ekonomisi olan Bahreyn 1,5milyar dolar karşılığı 10 yıllık bono ihracı gerçekleştirerek bölgede Dubai’den sonra ilk dolar ihalesini tamamlayan piyasa oldu. Hafta boyunca yataya yakın dalgalanmalar içerisinde olan Bahreyn piyasası ihale sonrası son işlem gününde belirgin bir yükseliş kaydetti. Haftanın ilk işlem gününde TÜFE verisi açıklandı. Haziran ayı itibariyle enflasyonun bir önceki yılın ayni dönemine göre %3,3 seviyesine gerilediği belirtildi. Mayıs ayında yıllık enflasyon %3,6 seviyesindeydi.
 
Lübnan'ın da Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Tüketici fiyatları endeksinin geçtiğimiz yılın ayni dönemine göre %8,8’lik artış gösterdiği belirtildi. Beyrut Borsası haftanın ikinci yarısında sürekli yükseliş içerisindeydi.

 

Senem Dündar (sdundar@bloomberg.net)

Bloomberg HT Dubai Temsilcisi