Advertisement

(15:03'te güncellendi)

Batı Teksas petrolü, ABD'de ikinci çeyrekte büyümenin yavaşladığını göstermesi beklenen veri öncesi üç haftanın en düşüğüne geriledi ve yaklaşık bir yılın en büyük çaplı aylık kazancını biraz daha daralttı.

Vadeli kontratlar New York'ta yüzde 1 kadar düştü. ABD'de gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyrekteki yüzde 1.8'lik artışın ardından, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 1 genişlemesi bekleniyor. Diğer bir ankete göre, ABD'de ham petrol stoklarının beşinci haftada da azalması bekleniyor. Mısır'da Müslüman kardeşler protestoculara yönelik uyarıları dikkate almadı ve askeri binalara dorğu bir protesto yürüyüşü çağrısında bulundu.

"Kontrolsüz bir büyüme beklentisi yok" diyen Saxo Bank A/S emtia stratejisi müdürü Ole Hansen, Brent petrolün 100 dolara gerilemesi durumunda fonlardan toplu bir çıkış olacağı tahmininde bulunarak ekledi; "ABD'de ekonomik büyüme dördüncü çeyreğe girmemizle birlikte muhtemelen yavaşlayacak."

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde 99 sent düşerek varil başına 103.56 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 12:04'te 103.95 dolara geldi. Tüm vadelerdeki kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 28 altındaydı. Fiyatlar Temmuz ayında yüzde 8 arttı ve ikinci ay üst üste yükseliş göstermeye hazırlanıyor.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 53 sent ya da yüzde 0.5 düşüşle varil başına 106.92 dolara geriledi. Fiyatlar bu ay yüzde 5 arttı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı 3.34 dolar oldu. Fark dün itibariyle dört gün üst üste yükselerek 2.90 dolar seviyesindeydi.

(15:03'te güncellendi)