Advertisement

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens, ikinci çeyrek enflasyon verisinin gerekli olması durumunda hâlen faiz indirimine imkan tanıdığını belirtti ve para birimi daha fazla düşerse şaşırmayacağını söyledi.

Son enflasyon verisinin, Avustralya Merkez Bankası'nın "fiyat görünümünün talebi desteklemek için gerekli olması hâlinde politikayı gevşetmek için bir miktar alan sağladığı" değerlendirmesini değiştirmediğini söyleyen Stevens, kurdaki son düşüşün makroekonomik bakımdan anlamlı olduğunu, zayıflama devam ederse bunu çok büyük bir sürpriz olmayacağını ifade etti.

Avsutralya doları, traderların RBA'in önümüzdeki haftadaki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimi yapacağı beklentisiyle değer kaybetti. Avustralya dolarının geçtiğimiz çeyrekte yüzde 12 değer kaybederek ekonomi üzerindeki baskıyı gevşetmesinin ardından RBA son 2 toplantısında politika faizini yüzde 2.75 ile rekor düşükte bıraktı.

Ağustos'ta faiz indiriminin, olmamasından daha büyük bir ihtimal olduğunu söyleyen Duetsche Bank AG'nin başekonomisti Adam Boyton, konuşmanın ekonomi için "ılımlı bir görünüm" çizdiğini belirtti.

Avustralya'nın geçtiğimiz yıl Haziran'ın ortalarından 9 Mayıs'a kadar 1 doların üzerinde seyreden para birimi bugün Sidney saati ile 15:03'te 90.85 ABD centinden işlem gördü. Stevens'ın konuşması öncesinde Avustralya doları 91.60 ABD centintinden fiyatlanıyordu. Avutralya'nın 2 yıllık hükümet tahvilinin getirisi, traderların yüzde 94 ihtimalle 6 Ağustos'ta faizi indireceği beklentisiyle yüzde 2.34 ile 1 yılın en düşüğünde seyretti.