Advertisement

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Electricite de France SA ve Barclays Plc gibi şirketlerin kâr verilerini değerlendirmesi ve Fed'in iki gün sürecek toplantıya başlamasıyla yükseldi.

Avrupa'nın en büyük elektrik üreticisi Electricite de France SA ve Fransız telefon ekipmanları üreticisi Alcatel-Lucent SA kârlarının beklentileri aşmasıyla yüzde 7'nin üzerinde sıçradılar. Barclays Plc, bedelli sermaye artırımı duyurusunda bulunması ve ilk yarıda kârının düştüğünü kaydetmesinin ardından 13 ayın en büyük düşüşünü yaşadı. Dünyanın en büyük potas üreticisi K+S AG ise yüzde 24 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek günü 299.43 puandan kapatırken, yükselen iki hisseye karşılık bir hisse düşüş yaşadı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Temmuz ayında, Fed'in parasal teşvikler konusunda esnek kalacağını işaret etmesi ile birlikte, yüzde 5.1 ralli yaptı ve Ekim 2011'den bu yana en hızlı aylık çıkışına yönlendi. ABD merkez bankası Fed, iki gün sürecek olan politika toplantısına bugün başlayacak ve Avrupa ile İngiltere merkez bankaları politika kararlarını Perşembe günü açıklayacak.

Exane BNP Paribas kıdemli hisse stratejisti Graham Bishop, "Kâr sezonunun vurguladığı en önemli noktalardan biri de Avrupa'nın artık büyük bir hayal kırıklığı kaynağı olmadığı. İyice incelersek, Avrupa kârları kötü değil" yorumunu yaptı.

18 Batı Avrupa piyasasının 14'ü bugün yükselirken, Almanya'da DAX ve İngiltere'de FTSE 100 yüzde 0.2, Fransa'da ise CAC 40 yüzde 0.5 yükseldiler. Stoxx 600'de işlem gören hisselerin işlem hacmi ise 30 günlük ortalamanın yüzde 10 aşağısında seyretti.

(19:50'de güncellendi)