Advertisement

(16:21'de güncellendi)

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in merkez bankasının finansal sisteme para vererek, nakit darlığının ülkenin büyümesini aşağı çekebileceği endişelerini gevşetmesinin ardından birçok gelişen ülke piyasası yükseldi. Dünyanın en büyük potas üreticisi OAO Uralkali, besin fiyatlarında bir azalma olacağı tahmininde bulunmasıyla 2008'den bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Franshion Properties China Ltd. 2 haftanın en büyük sıçramasını yaparken, China Minsheng Banking Corp. Hong Kong'ta yüzde 3.3 yükseldi.Uralkali Moskova'da yüzde 23 geriledi. Türkiye Halk Bankası AŞ, Citigroup Inc. tarafından tavsiyesinin yükseltilmesi sonrasında İstanbul'da yüzde 2.1 ralli yaptı. Hint rupisi, merkez bankasının bazı borçlanma maliyetlerindeki artışının ölçülü bir şekilde geri alınacağını söylemesinin ardından dolara karşı yedi haftanın en büyük düşüşünü yaşadı.

350'den fazla hissenin yükseldiği, 264 hissenin ise düşüş yaşadığı MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.1'den az bir kayıpla Londra saati ile 13:25'te 953.85 puana geriledi. Endeks Temmuz'da yüzde 1.4 yükselerek Aralık'tan bu yana en büyük aylık kazancına işaret etti. Bankalararası kredi faizini 4 haftanın zirvesine tırmandıran nakit darlığının ortadan kalkmasına yardımcı olmak için harekete geçen Çin Merkez Bankası 5 aydır ilk kez ters repo işlemleri düzenledi. ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları bu hafta para politikası toplantısı yapıyor.

Çin merkez bankasının ülkenin piyasadaki istikrarsızlıklara izin vemeyeceği konusunda yatırımcıları rahatlattığını belirten PT CIMB-Principal Asset Management'ın fon yöneticilerinden Fadlul Imansyah, bunun emlak sektörü kadar bankaları da dolaylı yoldan destekleyeceğini söyledi.

(16:21'de güncellendi)