Advertisement

Kıta Avrupası'nın en büyük bankası Deutsche Bank AG, yasal masrafları karşılamak için kenara 600 milyon euro ayırmasının ardından ikinci çeyrek kârının yüzde 49 düşeceğini belirtti.

Frankfurt'taki banka bugün internet sitesinden yaptığı açıklamasında, Haziran'da sonlanan 3 ayda net gelirin bir yıl öncesinin aynı dönemindeki 656 milyon eurodan 334 milyon euroya gerilediğini söyledi. Bloomberg anketine katılan 9 analist, Deutsche Bank'ın 2. çeyrekte kazançlarının 767.6 milyon euroya çıkacağını tahmin etmişti.

Deutsche Bank'ın eş CEO'su Anshu Jain, ABD'deki emlak piyasasından, Libor manipülasyonuna kadar uzanan iddialarla başlatılan düzenleme soruşturmaları ve hukuki davalardaki savunmalar için para harcıyor. Şirket, ABD'deki rakiplerinin kazançlarını destekleyen yüksek yatırım bankacılığı gelirinden yararlanamadı.

Hukuki davalalrın Deutsche Bank ve diğer yatırım bankaları için bir sorun olduğunu belirten Keefe, Bruyette & Woods'un analistlerinden Adrew Stimpson, yatırım bankacılığında hâlen maliyetlerle karşı karşıya olduklarını söyledi.