Advertisement

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin gördüğü İtalyan merkez bankasının dökümanlarına göre, İtalya Merkez Bankası, ülkenin bazı en büyük bankalarının hesaplarını sessice soruşturuyor. Defterlerin incelenmesi bazı İtalyan bankalarını varlık satmak ya da başka önemli tedbirler almak zorunda bırakabilir.

İtalyan merkez bankasının denetlemeleri, regülaötörler, yatırımcılar ve banka yöneticilerinin, artan kötü kredilerden ötürü ülke bankalarının sağlığına ilişkin endişelerinin büyüdüğü dönemde geldi.

Mevcut soruşturmalar, geçtiğimiz sonbahharda İtalya Merkez Bankası'nın bankaların kötü kredilerden kaynaklanabilecek zarar karşı kenara 3.4 milyar euroluk sermaye ayırmasını talep etmesiyle sonuçlanan teftişlerinin devamı niteliğinde ve banka şimdi ülkenin en büyük 8 bankasının kredi portföylerinde daha detaylı araştırma başlatırken, 20 başka bankayı daha tefitş ediyor.

Artan denetim, küresel finansal jkrizin ilk safhasında iyi durumda olan İtalyan bankalarının kötüleyen durumuna dikkat çekiyor. Henüz kayıplar diğer Euro Bölgesi ülkelerindeki kriz seviyelerinde olmasa da, bölgenin 3. büyük ülkesindeki bankaların daha fazla sermayeye ihtiyaç duyabileceği korkuları öne çıkıyor.

Axia Financial Research'ün yönetici direktörü Fabrizio Spagna, durumun kritik olduğunun altını çizerek, bunun 1 numaralı sorun olduğuu söyledi.