Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini Eastman Chemical Co. ve Express Scripts Holding Co. gibi şirketlerin kar rakamlarına çevirmeleri ve iki gün sürecek olan Fed toplantısını beklemeleri ile birlikte durgun ve yatay bir seyir izliyor.

Eastman Chemical, tüm yıl için kar tahminini yükseltmesinin ardından, New York'taki ilk işlemlerde, yüzde 4 değer kazandı. Express Scripts, 2013 yılı görünümünü bu yıl ikinci kez artırması ile birlikte, yüzde 1 geriledi. Potas üreticileri Mosaic Co. ve Agrium Inc., OAO Uralkali'nin gübre içeriklerinin küresel fiyatlarının yaklaşık yüzde 25 düşeceğini kaydetmesinin ardından hızlı düşüşler yaşadı.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratları yüzde 0.1'den az bir çıkış göstererek, Londra saati ile 10:46'da, 1,683.7 puana geldi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, askıda konut satışlarının düştüğünü gösteren evri sonrası yüzde 0.4 geriledi. Dow Jones vadeli kontratları 13 puan ya da yüzde 0.1'in altında bir oranda yükselerek 15,496 puana çıktı.

Jersey, Channel Islands'da Ashburton Ltd. yatırım yöneticisi Veronika Pechlaner, "ABD şirket karlarına ilişkin beklentiler zaten düşürülmüş durumda ve şirketler, büyük oranda, bu beklentileri karşılıyor," dedi ve "İkinci yarıda karlarda yukarı yönde bir kıpırdama, fiyatların bu noktalardan yükselmesi için önemli olacak. Piyasalar bu hafta yeniden ekonomik duyurulara ve özellikle Fed'den gelenlere duyarlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi bu ay, Facebook Inc.'den Visa Inc.'ye, şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamalarının desteğiyle, yüzde 4.9 artarak, Ocak ayından bu yana en iyi aylık performansına yönlendi. Endeks, yedi aylık çıkışın ardından Haziran ayında düşmüştü.