Advertisement

-ABD'de Tüketici Güveni düştü

ABD'de Conference Board'un açıkladığı tüketici güveni endeksi, Haziran ayındaki seviyesi olan 82.1'den, Temmuz ayında 80.3'e geriledi.

Bloomberg'in anketine katılan 75 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tüketici güveninin 81.3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Ankete katılanların tahminleri 75 ile 77 aralığında geldi. Bu endeks, Haziran 2009'da sona eren resesyon döneminde ortalama 53.7 seviyesinde gerçekleşti.

-ABD'de konut fiyatları artıyor

ABD'de konut fiyatları Mayıs ayında, ABD'de konut gayrımenkul sektöründeki toparlanmanın ivme kazanması ile birlikte, yedi yılı aşkın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi.

S&P/Case-Shiller konut fiyatları Mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2 arttı ve Mart 2006'dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Konut fiyatları Nisan ayında yüzde 12.1 artmıştı. Bloomberg'in anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 12.4 artması bekleniyordu.

-ABD hisseleri kazançları sildi

ABD hisseleri, yatırımcıların kâr verilerini değerlendirmesi ve iki gün sürecek olan Fed toplantısını beklemeleri ile birlikte, erken saatlerdeki kazancı silerek büyük bir değişiklik yaşamadı.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 13:59'da 1,684.43 puana düştü. Dow Jones endeksi ise 23.35 puan, yani yüzde 0.2 gerileyerek 15,498.62 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 3.5 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri kârlardan destek buldu

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Electricite de France SA ve Barclays Plc gibi şirketlerin kâr verilerini değerlendirmesi ve Fed'in iki gün sürecek toplantıya başlamasıyla yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek günü 299.43 puandan kapatırken, yükselen iki hisseye karşılık bir hisse düşüş yaşadı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Temmuz ayında, Fed'in parasal teşvikler konusunda esnek kalacağını işaret etmesi ile birlikte, yüzde 5.1 ralli yaptı ve Ekim 2011'den bu yana en hızlı aylık çıkışına yönlendi. ABD merkez bankası Fed, iki gün sürecek olan politika toplantısına bugün başlayacak ve Avrupa ile İngiltere merkez bankaları politika kararlarını Perşembe günü açıklayacak.

-Altın Fed öncesi değer kaybetti

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların Fed'in iki gün sürecek olan politika toplantısının başlamasını beklemeleri ile birlikte düştü ve son üç günde ikinci düşüşünü gerçekleştirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 düşerek, yerel saat ile 09:50'de, ons başına 1,319.20 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl, dün itibariyle, bazı yatırımcıların altının değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri ve Fed'in tahvil alım programını daraltabileceği spekülasyonu ile yüzde 21 düştü.

-Piyasalar "merkez bankalarını" bekliyor

ABD hisse senetleri yükseldi ve buhareketle birlikte, gösterge endeks Standard & Poor's 500 (S&P 500) 2011'den bu yana gösterdiği en iyi aylık kazancını daha da genişletti. ABD Hazine tahvilleri değer kazandı. Avustralya doları, merkez bankası başkanının, gerektiğinde faizlerin düşürülebileceğini işaret etmesinin ardından değer kaybederken, metaller kayıplarını beşinci güne taşıyan emtia grubundaki düşüşlere öncülük etti.

-Petrol üç haftanın en düşüğünde

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde 99 sent düşerek varil başına 103.56 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 12:04'te 103.95 dolara geldi. Tüm vadelerdeki kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 28 altındaydı. Fiyatlar Temmuz ayında yüzde 8 arttı ve ikinci ay üst üste yükseliş göstermeye hazırlanıyor.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 53 sent ya da yüzde 0.5 düşüşle varil başına 106.92 dolara geriledi. Fiyatlar bu ay yüzde 5 arttı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı 3.34 dolar oldu. Fark dün itibariyle dört gün üst üste yükselerek 2.90 dolar seviyesindeydi.

-ABD tahvilleri "veri" sonrası yükseldi

ABD Hazine tahvilleri, bugün açıklanan tüketici güveni verisinin bu ay düşmesi sonucunda güvenli varlıklara olan talebi artırması sonucu değer kazandı ve üçüncü aya taşıdığı kayıplarını azalttı.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 10:32'de, yüzde 2.57'ye geriledi. Mayıs 2023'te vadesi dolacak yüzde 1.75 faizli tahvillerin fiyatı, 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar yükselerek 92 29/32 seviyesine çıktı. 10 yıllıkların faizi bu ay 8 baz puan yükseldi.

-Birçok gelişen ülke piyasası "Çin" ile yükseldi

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in merkez bankasının finansal sisteme para vererek, nakit darlığının ülkenin büyümesini aşağı çekebileceği endişelerini gevşetmesinin ardından birçok gelişen ülke piyasası yükseldi. Dünyanın en büyük potas üreticisi OAO Uralkali, besin fiyatlarında bir azalma olacağı tahmininde bulunmasıyla 2008'den bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

350'den fazla hissenin yükseldiği, 264 hissenin ise düşüş yaşadığı MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.1'den az bir kayıpla Londra saati ile 13:25'te 953.85 puana geriledi. Endeks Temmuz'da yüzde 1.4 yükselerek Aralık'tan bu yana en büyük aylık kazancına işaret etti. Bankalararası kredi faizini 4 haftanın zirvesine tırmandıran nakit darlığının ortadan kalkmasına yardımcı olmak için harekete geçen Çin Merkez Bankası 5 aydır ilk kez ters repo işlemleri düzenledi. ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları bu hafta para politikası toplantısı yapıyor.