Advertisement

Almanya'da perakende satışlar Haziran ayında beklenemedik bir şekilde düştü ve bu durum, Avrupa'daki ekonomik toparlanmaya ilişkin şüphelerin tüketici harcamalrı üzerinde baskı yarattığını işaret ediyor.

Enflasyon ve mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre perakende satışlar, Haziran ayında, yüzde 0.7 yükseldiği Mayıs ayına göre yüzde 1.5 düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 geriledi.

Almanya'da fabrika siparişleri, sanayi üretimi ve ihracat verileri Mayıs ayında düştü. Aynı zamanda, Ifo iş dünyası güven endeksi Temmuz ayında üçüncü ay üst üste yükseldi ve GfK Tüketici Güveni endeksi Ağustos ayı için altı yılın zirvesine ulaştı. Bundesbank geçen hafta yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin, ikinci çeyrekteki güçlü genişlemenin ardından, bu çeyrekte yavaşlayacağını kaydetti.

Hanover'de NordLB ekonomisti Christian Lips, "İkinci çeyrek, yıla zayıf başlamanın ardından, açığı yakalama etkileri tarafından domine ediliyor," dedi ve "Büyüme yılın kalan kısmında biraz yavaşlayacak, ancak ekonomi net bir şekilde genişleyecek ve Almanya Avrupa için büyüme motoru olmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da gayrısafi yurtiçi hasıla, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0.7 daraldıktan sonra, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.1 genişledi. Federal İstatistik Ofisi, ikinci çeyrek büyümesi için ilk veriyi 14 Ağustos'ta açıklayacak.

Frankfurt merkezli Bundesbank, Almanya'nın 2013 yılı büyüme tahminini geçen ay yüzde 0.4'ten yüzde 0.3'e düşürdü ve gelecek yıl için büyüme görünümünü yüzde 1.9'dan yüzde 1.5'e çekti. Avrupa Merkez bankası, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.6 daralacağı ve gelecek yıl yüzde 1.1 genişleyeceği öngörüsünde bulundu.