Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın politika kararını açıklamasının öncesinde yenin, dolar karşısında 1 ayın en yükseğine yaklaşmasıyla Tokyo Borsası, bilanço sezonunun zirvesinde düştü.

Gelirinin yarısını Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Honda Motor Corp. yüzde 0.7 değer kaybetti. Fukushima Dai-Ichi nükleer santralinin sahibi Tokyo Electric Power Co., yerel hükümetin reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına karşı çıktığı haber üzerine yüzde 4.7 düştü. İnternet oyunu şirketlerinden Gungho Online Entertainment Inc. Jasdaq borsasında yüde 6.8 geriledi. SoftBank Corp., cep telefonu operatörü şirketin kârının beklentinin üzerinde olmasının ardından yüzde 2.2 değerlendi.

Değer kazanan her hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybettiği Topix Endeksi 3 haftanın en büyük sıçramasını yapmasının ardından yüzde 0.3 kayıpla 1,145.19 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi 30 günün ortalamasının yüzde 16 altında kaldı. Endeks bu ay yüzde 1 yükseldi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 13,798.80 puana geriledi.

Hisseler, yatırımcıların Fed kararını beklemesinden ötürü oluşan düşük hacimin etkisiyle gerilediğini belirten Daiwa SB Investments Ltd.'ın Tokyo'daki baş stratejisti Soichiro Monji, "Kâr realizasyonu için satıyorlar. Japon hisseleri için şartların kötü değil, ancak bugün alım yapmak için pek neden yok" dedi.

Topix Endeksi bu yıl Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin reformları devam ettireceği, Japonya Merkez Bankası'nın da deflasyonu sonlandırmak için rekor düzeyde teşvikleri sürdüreceği iyimserliğiyle yüzde 34 yukarıda seyrediyor. Yatırımcılar şimdi dikkatlerini reformların uygulamaya konulup konulmayacağına ve satış vergisinin artırılıp artırılmayacağına odaklanıyor.