Advertisement

(18:00'de güncellendi)

Altın New York'ta, yatırımcıların teşvik çabalarının daraltılmasına ilişkin işaretlerin gelebileceği Fed toplantısı sonrası yapılacak açıklamayı beklemeleri ile birlikte, beklenenden daha iyi çıkan ABD verilerinin de katkısıyla, düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Altın Temmuz ayında, dün itibariyle, yüzde 8.3 yükseldi ve Ocak 2012'den bu yana en hızlı aylık çıkışını gerçekleştirmeye yönlendi. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, 19 Haziran'da yaptığı açıklamada, ekonomideki düzelmeyle birlikte Fed'in tahvil alımlarını azaltabileceğini kaydetmesinin ardından, geçen ayki açıklamasında, teşviklerin eylül ayında daraltılması kararı alınması için henüz çok erken olduğunu belirtti. Bugün açıklanan veriye göre, ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklenenden hızlı büyüdü.

Port St. Lucie, Florida'da T&K Futures & Options'ın başkanı Michael Smith, "Piyasa bugün çok dalgalı ve sinirli olacak," dedi ve "Bugün açıklanan veriler, bazı yatırımcıların teşviklerin bu yıl azaltılmaya başlanabileceği yolundaki endişelerini artırdı" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 düşerek, yerel saat ile 10:22'de, ons başına 1,316.90 dolara geriledi. Fiyatlar bugün erken saatlerde yüzde 1.1 kadar yükseldi.

Altın bu yıl, bazı yatırımcıların emtalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri ve Fed'in varlık alım programını daraltabileceği spekülasyonu ile yüzde 21 değer kaybetti. Fed her ay 85 milyar dolar tutarında tahvil alımı yapıyor. Bloomberg tarafından 18-22 Temmuz arası düzenlenen ankete katılan 54 ekonomistin hiçbiri bugünkü toplantıda Fed'in varlık alımlarını azaltmasını beklemiyor, ancak katılımcıların yarısı Eylül ayındaki toplantıda teşviklerin aylık 65 milyar dolara indirileceği tahmininde bulundu.

Eylül vadeli gümüş kontratları New York'ta, yüzde 0.4 düşerek ons başına 19.61 dolara geriledi.

(18:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 12:50 Misafir 2014 yılının ikinci yarısına kadar teşvik azaltımını unutun ......eylül ayına yaklaşık 2 ay var biraz mantıklı olun......
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:11 Misafir sn.yetkililer buna "sarı teneke" olarak hitap edermiyiz......
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:03 Misafir fed açıklaması öncesi düşmüştü bugün fed açıklaması öncesi yükseliyor,fed ne açıklayacak merak ettim.