Advertisement

Fed'in politika kararı ve ABD'nin ekonomik büyüme verisinin öncesinde Asya Borsaları düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi Nisan'dan bu yana ilk kez artıda kapanmaya hazırlandığı ayındaki kazançlarını azalttı.

Tayvan'ın en büyük akıllı telefon üreticisi HTC Corp., satışlarının 8. çeyreğinde de düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 6.7 değer kaybetti. Gungho Online Entertainment Inc., Topix Endeksi'nde değer kazanan her hisseye karşılık 2 hissenin değer kaybetmesiyle yüzde 9.7 düştü. China Overseeas Land & Investment Ltd., hükümetin emlak piyasasının kalkınmasını desteklemesinin ardından yüzde 3.6 primlenerek Çinli imar şirketleri arasındaki kazançları devam ettirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 133.48 puana geriledi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi bu ay yüzde 2.3 yukarıda kapanmaya hazırlanıyor.

Piyasanın her sözden bir şey çıkarmaya çalıştığını belirten Tyndall Investment Management Ltd.'ın Avustralya hisseleri müdürü Bob Van Munster, genel mesajınsa "parasal genişlemenin sonuna gelindiği ancak programın verilere göre yönetileceği" şeklinde olduğunu söyledi.

Fed'in bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 0.25'te bırakacağı tahmin ediliyor. İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası da yarın toplanıyor.