Advertisement

Emlak imarcıları, çimento ve ev eşyaları üreticisi şirketlerin, hükümetin emlak kontrollerini gevşetebileceği spekülasyonuyla Çin Borsası yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi bu ayki kazançlarını genişletti.

China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co. yüzde 4'ün üzerinde değerlenerek, imar şirketleri endeksini, sektör grupları arasında zirveye taşıdı. Anhui COnch Cement Co. yüzde 1.8 primlenirken, 2. büyük ev eşyası üreticisi GD Midea Holding Co. yüzde 3.9 yükseldi. China Life Insurance Co., ilk yarı kârında yükseliş tahmininde bulunmasının ardından yüzde 2.5 değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 2,002.51 puana çıktı. Çin Politbürosu, Çin'in büyümede istikrar sağlayacağını ve sağlıklı ve sağlam bir gayrimenkûl piyasasını destekleyeceğini söyledi. West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, yatırımcıların ülkenin üst düzey karar merciinin hükümetin emlaktaki kısıtlamaları devam ettireceğini söylemesini beklediğini aktardı.

Ancak Politbüro'nun emlak piyasasındaki önlemlere ilişkin bir açıklamada bulunmadığını ve bunun da sektörde ileriye dönük bir gevşeme olabilecek gibi göründüğünü söyleyen Wei, "Hükümet ikinci yarıda ekonomik büyümeyi destekleyici adımlar atabilir ve politika yapıcılar ekonomik büyümede çok sert bir düşüş görmek istemiyor" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi Haziran'da yüzde 14 düşmesinin ardından Temmuz'da yüzde 1.2 yükseldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 kazançla 2,209.97 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.5 primlendi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.7 yukarıda kapandı.