Advertisement

(16:43'te güncellendi)

Dolar, Fed'in bugün sonlanacak olan toplantı sonrasında tahvil alımlarını bu yıl içerisinde azaltmaya başlama planlarını pekiştireceğinin beklenmesi ile en çok işlem gördüğü para birimlerinin tamamı karşısında değer kazandı.

Dolar erken saatlerde euro ve yen karşısında kayıp yaşarken, istihdam ve ikinci çeyrek ekonomik büyüme verilerinin beklenenin üzerinde gelmesiyle kayıplarını sildi. Fed Başkanı ben S. Bernanke bu ayın başlarında teşviklerin azaltılmasının ekonomik performansa bağlı olacağını söyledi. Avustralya doları, ülke merkez bankasının faiz oranlarını azaltacağı söylentileri ile üç yıla yakın bir sürenin en düşüğünde.

Western Union Business Solutions piyasa analistlerinden Joe Manimbo, "Beklenenden iyi gelen veriler azaltma düşüncesini olumlu etkiledi. Dolar sağlam bir destek buluyor. Veriler Eylül ayında azaltıma gidileceği beklentilerinden bir şey eksiltmedi" yorumunu yaptı.

Dolar euro karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak New York saati ile 08:57'de 1.3228 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında ise yüzde 0.2 artışla 98.25 yen olurken, erken saatlerde 98.54 dolara dokundu. Yen euro karşısında yüzde 0.5 artarak 129.34 yen olarak 12 Temmuz'dan bu yana en güçlü seviyeye ulaşmasının ardından bugün büyük bir değişiklik yaşamadı.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugün Washington'da, yerel saat ile 14:00'da toplantı sonrası açıklama yapacak. Bloomberg News tarafından 18-22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre; komite büyük bir ihtimalle tahvil alımlarını 20 milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirmek için Eylül ayına kadar bekleyecek.

(16:43'te güncellendi)