Advertisement

Almanya'da işsizlik Temmuz ayında düştü ve gerilemesini ikinci aya taşıdı. Bu veri, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde toparlanmanın hız kazanmakta olduğuna ilişkin işaretlere katkıda bulundu ve Eylül ayındaki seçimler öncesi hükümete potansiyel bir destek sağladı.

Almanya'da işsiz sayısı Temmuz ayında, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamla, 7,000 azalarak 2.93 milyona indi. Bloomberg'in anketine katılan 34 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsiz sayısının değişiklik göstermemesi bekleniyordu. Düzeltilmiş işsizlik oranı, değişmeyerek, yüzde 6.8 ile son 20 yılın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Almanya'da Ifo'nun açıkladığı iş dünyası güven endeksi temmuz ayında yükselerek çıkışını üçüncü aya taşıdı ve GfK, Tüketici Güveninin yaklaşık altı yılın zirvesine çıktığını duyurdu. Şansölye Angela Merkel, ülkesini Euro Bölgesi borç krizinin en kötü etkilerinden korumaya yönelik çabaları ile birlikte, 22 Eylül'deki seçimlerde üçüncü dönem için iktidar olmak istiyor. Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi'ne destek, 28 Temmuz'da Emnid'in yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, yüzde 40 sevieysinde. rakibi Sosyal Demokratlar'a destek ise yüzde 25'te.

Münih'te UniCredit Group ekonomisti Alexander Koch, "İstihdam piyasası istikrarlı ve iç talep ekonomi için güçlü bir yastık," dedi ve "Buna ek olarak, Almanya Euro Bölgesi'nin resesyondan çıkmasından faydalanacak" değerlendirmesinde bulundu.