Advertisement

(17:11'de güncellendi)

Fed açıklamaları öncesinde birçok gelişen ülke para biriminin zayıflaması ile, Gelişen Piyasalar Endeksi düşüşünü altıncı güne taşıyarak son üç aydaki ilk aylık kazancını azalttı.

Malayan Banking Bhd., Fitch'in ülkenin not görünümünü "durağan"dan, "negatif"e indirmesinin ardından 1 ayın en düşüğüne geriledi ve ringgit de 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Güney Kore vonu ve Güney Afrika randı dolar karşısında en az yüzde 0.6'lık düşüş yaşadılar. OAO Uralkali ise CEO Vladislav Baumgertner'in, şirketin Belaruslu ortaklarıyla ayrılmasının kaçınılmaz olduğunu söylemesi sonrasında Moskova'da üçüncü gün üst üste gerilerken, dört yıldan uzun bir sürenin en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 kayıpla Londra saati ile 14:05'te 945.87 puana gerilerken 8 Nisan'dan bu yana en uzun kayıp sürecine hazırlanıyor. Endeks bu ay yüzde 0.8 ile Ocak'tan bu yana en büyük kazancına işaret etti. Gelişen piyasalar endeksi 22 Mayıs'ta Fed'in ilk kez ekonomide sürdürülebilir ilerleme kaydedilirse tahvil alımlarının azaltılabileceğinin sinyalini vermesinden bu yana yüzde 9.6 düştü. ABD gayrısafi yurtiçi hasılası bugün açıklanan veriye göre ikinci çeyrekte beklenenden fazla büyüdü. Fed Başkanı Ben S. Bernanke parasal genişlemenin azaltılması için belirli bir takvimin olmadığını söyledi. Fed bugün 2 günlük politika toplantısını sonlandıracak.

Samsung Asset Management'ın Hong Kong'taki para yöneticilerinden Alan Richardson, gelişmiş piyasalarda tahvillerden, hisselere doğru bir rotasyon olduğunu ve gelişen  piyasalardaki sorunun da bu rotasyonun, gelişmiş ülkelerin tahvillerinden, hisselerine doğru olmasından kaynaklandığını söyledi. Richardson, "Negatif not değerlendirmesi de sermaye çıkışını kötüleştiriyor" yorumunda bulundu.

(17:11'de güncellendi)