Advertisement

Euro Bölgesi'nde enflasyon Temmuz ayında, iki aylık hızlanmanın ardından değişmedi ve bu durum, Avrupa Merkez Bankası'na (AMB), rekor süredir devam eden resesyondan çıkmakta zorlanan 17 üyeli Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için para politikasını gevşetme yönünde kolaylık sağlıyor.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon Temmuz ayında, Haziran ayına göre değişmeyerek yüzde 1.6 seviyesinde kaldı. Bloomberg'in anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre de enflasyonun yüzde 1.6'da kalması bekleniyordu. Euro Bölgesi'nde yıllık tüketici fiyatları artışı, altı aydır üst üste AMB'nin yüzde 2 olan hedefinin altında kaldı.

Amsterdam'da ABN Amro Bank NV ekonomisti Nick Kounis, "AMB enflasyondan endişe duyma modunda değil, daha ziyade birazcık dezenflasyondan endişesi modunda," dedi ve "Enflasyonun fiyat istikrarı hedefinin altına yerleşmesi bir endişe kaynağı ve bu, AMB'nin son birkaç aydır daha güvercin bir tonda olmasının endenlerinden biri" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan 63 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, AMB'nin Yönetim Konseyi yarınki toplantısında gösterge faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de tutması bekleniyor. Euro Bölgesi ekonomisi altı çeyrektir resesyonda, ancak imalat sanayi üretimindeki artış ve ekonomik güvende Temmuz ayında görülen güçlenme ile birlikte, resesyondan çıkışa yönelik bazı işaretler geliyor.