Advertisement

ABD'de Fed'in parasal genişleme programını sevenler ve devamını isteyenler, Lawrence Summers'ın Ben S. Bernanke'nin Fed başkanı olarak yerini almasından korkması gerekebilir.

Fortune dergisinin kıdemli editörlerinden Stephen Gandel, eski ABD Hazine Bakanı olan Summers'ın QE'nin ekonominin ilerlemesinde çok başarılı olmadığını ve spekülatif balonlara neden olmuş olabileceğini söyleyerek parasal genişleme prgoramını soruguladığına dikkat çekti.

Gandel'e göre Summers geçtiğimiz ay, "Tamamen güvenli getiri seviyelerinden daha fazla kazanmaya çalışan atırımcıların, faiz arayışında olduğuna yönelik kanıtlar var" dedi.

Fed'in öne çıkan başkan adaylarından Summers ayrıca QE'nin sonlandırılmasının faizleri sıçratarak, finansal piyasalarda bozulmaya yol açacağı endişelerine de, "Etkin piyasa türlerine biraz alışık olanlar, bu fikre şüpheyle yaklaşır" ifadeleriyle karşı çıktı.

Gandel, Summers'ın parasal genişleme programının faizleri, şirketlerin harcamalarını ve yatırımları desteklemeye yeterli olmayacak oranda düşürdüğü yönündeki ifadelerini de aktardı.

Diğer taraftan başka analistler de Summers'ın, tahvil alımlarını daha hızlı azaltarak piyasalarda düzeltmenin olacağı görüşünü paylaşıyor.